Kot pri vseh stvareh je tudi pri rožicah pomembno načrtovanje. Spontani nakupi so sicer tudi zanimivi, vendar samo kot dopolnitev osnovnega koncepta. Že nekaj let se za obisk v vrtnariji pripravim takole:
Razporedim velike (najbolj dominantne, pomembne) lonce po vrtu in fotografiram obstoječe stanje. Nato si natisnem črno-belo fotografijo in z barvnimi svinčniki narišem svoje želje. Upoštevam tudi feng shui in rožice, ki jih tisto leto želim imeti. Letos so to trave perjanke (penissetum) v rdeči in zeleni barvi. Ker imam še dve kordilini, bodo verjetno perjanke v zeleni barvi.
V vsakem vrtu so neke grde točke, ki jih lahko z zasaditvami uspešno zakrijemo (v mojem primeru stebri na pokriti terasi). In obratno: z zasaditvami ne zakrijemo lepih pogledov. Na primer v majhnem atrijskem vrtu ne prekinjamo preveč diagonalnega prostega pogleda, ker naredi vrt večji.
Seveda moramo upoštevati trajnice v vrtu in v Murglah zidove, ki so v barvi lososa. Obstoječa vrtna zasaditev narekuje stil tudi v sezonskih koritih in loncih. Ne morem mešati kmečkega stila na vrtu s sodobno zasaditvijo v koritih. Meni lososova barva zidu zelo omeji nabor barv, predvsem pri rdeči in roza barvi.
Na fotografiji označim lonce in narišem načrt. Ne pozabite izmeriti premera lonca, pomembna pa je tudi višina in lega (zato vedno označim, kje je jug). S križci sem označila število rožic, ki jih potrebujem - po tolikih letih že vem, koliko jih potrebujem. Vedno raje posadite eno rožico več, kot premalo, saj je odvzemanje vedno enostavnejše, kot pa gledanje luknje sredi nasaditve.
Potem pa samo še v vrtnarijo, z dobro ponudbo in dobrimi strokovnjaki.
Ni kaj!Strokovno načrtovanje,dobra ponudba,zasaditev z ljubeznijo kot bi dejala Ruth,in rožce bodo cvetele.Pa lep pozdrav!
OdgovoriIzbrišiJelka