Pomanjkanje joda je bilo v delih Evrope velik problem. Nekateri deli Nemčije, Nizozemske, Švice in Avstrije so bili zelo revni z jodom - predvsem gorata področja.
Jod ne povzroča samo golšavosti, ampak tudi kretinizem. V medicinskem slovarju omenjajo te simptome pri kretinizmu:
- pritlikavost,
- zabuhlost,
- testasta suha koža,
- zastoj spolnega razvoja,
- manjša duševna razvitostjo (navadno hujše stopnje)
- značilna topa dobrodušnost.
V Jugoslaviji so obvezno jodiranje soli uvedli leta 1953. Pred tem ukrepom je imelo golšo več kot polovica otrok (največ na Štajerskem in Koroškem), nekaj desetletij kasneje samo še 11 % otrok.
V Sloveniji smo leta 1999 še povišali dozo joda v jedilni soli, saj je študija pokazala, da ima skoraj 75 % sedmošolcev premalo joda v urinu. Namesto 10 mg/kg soli ga je sedaj 20-30 mg. Po podatkih iz leta 2005 ima premalo joda v krvi samo še 20% mladostnikov.
V moji knjigi (Jod - Schlüssel zur Gesundgeit, avotrja Hoffmann, Kaufmann) sem našla še en, zelo pomemben podatek:
V morski soli ni dovolj joda! A vidite, zakaj morate brati knjige???
- Nejodirana jedilna sol - 0,1 mg joda/kg soli
- Morska sol - 0,1 do 2,0 mg joda/kg soli
- Jodirana jedilna sol - 15 - 25 mg joda/kg soli
Sama že 15 let uporabljam himalajsko sol, nejodirano, ki pa vsebuje nekaj naravnega joda. Pri zadnjem testiranju sem ugotovila, da mi joda primanjkuje. Zaradi himalajske soli? Ne verjamem, saj pojem še veliko "navadne" soli. Bom pa ta vikend imela "morski piknik" in na naraven način povečala količino joda. Kakšna "strašna" terapija ... :)
Koliko joda potrebujemo in kateri so najboljši viri joda, bom še napisala. Je pa zanimivo to: do pomanjkanja joda v telesu pride največkrat poleti, ker se veliko potimo.