Rahlo pretiravam, zaenkrat ptičje drame še ni, predvsem po zaslugi izredno suverene mame kosovke. Lahko pa se jutri situacija popolnoma spremeni, ko bodo tesarji postavljali ogrodje za streho na terasi.
Pa gremo od začetka. Komaj sem med velikonočnimi prazniki premaknila peta, že je šel ata kos v akcijo. No, šel je na mamo kosovko. Ne bom šla v detajle, ker smo ptičji seks že obravnavali, gre se za drgnjenje njegove žleze ob njeno.
Ko sem v ponedeljek zjutraj pogledala na teraso, sem zagledala kosovko, kako sedi v gnezdu. Dosti prehitro, vsaj po mojih načrtih.
Tik pred veliko nočjo so namreč prišli mojstri in odstranili leseno konstrukcijo na terasi, da bi jo zamenjali. Nekateri stebri so bili že močno dotrajani, zato jih je bilo treba nujno zamenjati in mogoče ne bi zdržali naslednje močne nevihte. Ata kos se je že takrat, v četrtek, nekaj razburjal in zaskrbljeno pogledoval proti gnezdu. Na srečo smo tram, kjer je ostalo gnezdo od prejšnjega leta, lahko pustili.
Nekaj dni je kosovka imela mir, potem pa so prišli drugi mojstri zamenjat tlakovce. Pa je bilo zopet dva dni ropotanja in prahu. Mojstrom sem pred začetkom del povedala, kakšna je situacija in jih prosila, da kosovke ne gledajo preveč, vsaj ne v oči. Že tako ima dovolj stresa.
Vsake toliko sem pogledala skozi vrata, ali še gnezdi. Uf, vse je v redu, bomo imeli mladičke. Sedaj gnezdo varuje zelo provizorična mreža, ki ne bi zaustavila nobene podjetne vrane. Zato komaj čakam, da bo jutri konstrukcija končana in bo mreža prišla na svoje mesto.
Lahko se zgodi, da bodo kosovki popustili živci in bo zapustila gnezdo. Tukaj močno računam na ata kosa, da bo miril in vzpodbujal svojo ženkico. Že sedaj jo razvaja z rozinami, ki jih prinese kar h gnezdu. Od mene dobita zrnje, jabolka, rozine in svežo kopel. Kot vsako sezono.
Zaenkrat sem optimistka.
Lastniki hiše, ki jo imamo najeto kot poslovni prostor, so mi pri prenovi pustili odprte roke. Vseeno sem se odločila, da bomo za tlak ponovno uporabili teracco plošče in jih položili na mivko (ne na beton). In sicer zato, ker bi bil, vsaj po mojem mnenju, vsak drug tlakovec preveč izumetničen, beton pa zmanjša stik z zemljo. Murgle so yin naselje, s preprostim skandinavskim duhom in tako jih je treba obnavljati, konec debate.
Nikjer ni toliko stilističnih in estetskih kiksov, kot v Murglah. Včasih, ko se sprehajam (z Dašo) po naselju, se sprašujem, ali so lastniki res tako brez okusa. Verjetno bi naredili manj napak, če bi si zakrili oči in na slepo izbrali materiale.
Kosovka v gnezdu, za provizorično mrežo, ki jo samo navidezno ščiti pred lačnimi vranami.
Z rdečo puščico sem označila mesto, kjer je gnezdo.
Površino tlakovcev sem malo razširila (kvadrati). Seveda so to mesta, kjer bodo stali lonci z rožami.
Sezonskih rožic še ni. Na sredi zelenice stojijo tiste, ki so prezimile v loncih. Novi tlakovci kot čisto slikarsko platno čakajo, da jih "pobarvam" z rastlinami. Veste, kaj bi sedaj sledilo? Novi lonci! Ampak, jih ne bom kupila, iz principa, da ne bom hranila svoje obsesivne komponente. Ne, lonci bodo stari in nekateri celo plastični!
Jutri bo na tem mestu stal nadstrešek. Čeprav je ravno moji pisarni jemal svetlobo, ga pogrešam. Že pri vremenu, ki ga imamo sedaj (20 stopinj), je prevroče za sedenje na terasi. Še en nauk iz feng shuija: kjer je sonce (yang) mora biti tudi senca (yin).