Upam, da med vami ni nobenega, ki bi dvomil, da se kilogramčki nabirajo zaradi nepravilne prehrane. Zato lahko tudi shujšamo s premembo prehrane in ne s praški, kapsulami ali tabletami.
Kaj pa naj bi jedli? In še pomembnejše vprašanje: kdaj naj jemo?
Shujšali bomo, če bomo jedli manj (količinsko) in hrano z nižjim glikemičnim indeksom. Količina hrane je odločilna, razen, če se niste prijavili na havajski triatlon in z dnevnimi treningi porabite 6.000 kalorij in več. Potem lahko jeste več. Če pa "normalno" delate, dnevno porabite od 2.000 do 3.000 kalorij, odvisno od dela in starosti. Vsak višek kalorij morate pokuriti s fizično aktivnostjo, ali pa se zredite.
Ampak, saj to že vse veste. Manj pa je znano, da hitreje hujšamo (oz. presnavljamo zaužito hrano), če določene skupine živil jemo ob določeni uri. To je povezano z različnimi procesi v telesu, tako npr. z aktivnostjo encimov, kot hormonov in inzulina.
Kaj svetujejo sodobni strokovnjaki za hujšanje: zjutraj naj bi jedli ogljikove hidrate in sladkorje. Seveda v razumnih količinah, saj vendar želimo shujšati! Če se vam ponoči sanja samo še o špagetih, si jih v soboto skuhajte za zajtrk (recimo 80 gramov) in dodajte veliko zelenjave. Potem pa peš na tržnico, prekopat gredo na vrtu, v hitrem tempu na priljubljeni hrib ... Testenin ne jejte popoldne in zvečer. Za zajtrk je dovoljen tudi kruh, med, marmelada, sadje ...
Odločilna za hujšanje in hitrejšo presnovo je večerja. Saj poznamo rek: za zajtrk jej kot kralj, za večerjo kot revež. No, strokovnjaki nam ponujajo dobro alternativo za reveževo večerjo, saj naj bi takrat jedli beljakovine. Sem spada meso, čeprav na svinjino pozabite, ker je preveč problematična. Ostanejo še jajca, ribe in rastlinske beljakovine (soja, fižol). Na žalost ima fižol veliko beljakovin in ogljikovih hidratov, zato za večerjo odpade.
Vaša večerja bi torej lahko izgledala takole: manjši zrezek in zraven dušena zelenjava, recimo por in korenje. V mrzlih dneh si skuhajte mesno-zelenjavno juho. Zvečer ne jejte surove zelenjave, ker bo celo noč vrela v črevesju. Večerjo pojejte vsaj tri ure pred spanjem. Veliko ljudi za večerjo poje jogurt z OH ali sadjem, zato so okrog 20. ure zopet lačni, sadje pa v črevesju vre. Beljakovine nasitijo za dalj časa in ne bo težav z nihanjem inzulina (napadi lakote). Zaspali boste siti in z lahkoto počakali do zajtrka.
Za kosilo lahko kombinirate obe veliki skupini. Moj predlog je, da "krvni vegetarianci" s krvno skupino A za kosilo jedo zelenjavo in OH, naravni mesojedci (s krvno skupino 0) pa si lahko tudi za kosilo privoščijo beljakovine. To so moje osebne izkušnje, vi pa se sami prepričajte, kako vam ustreza.
Jedilnik za hitrejše hujšanje
Še nekaj je zelo pomembno: na dan pojejte samo tri obroke, v skrajni sili štiri (meni se sistem poruši, če sem na terenu). Med dvema obrokoma naj bi minilo pet ur, svetujejo strokovnjaki. Vmes pijemo vodo ali bazične minerale (dobro pogasijo lakoto). Sicer pa smo med obroki predvsem žejni, ne lačni, samo telesnih signalov ne prepoznamo.