Tako je, sem čisto pod vplivom knjige "Načrt za srečo", avtorice Gretchen Craft Rubin, ki jo pravkar berem. Eno leto se je trudila z različnimi dejavnostmi (tudi neprijetnimi), da bi postala bolj srečna - na vseh področjih.
Knjigo je pisateljica napisala duhovito, konkretno (kaj natanko je počela), vključila pa je tudi znanstvena spoznanja in duhovnost. Sem na strani 36, vendar knjigo že sedaj toplo priporočam.
Zanimivo, avtorica je začela z desetimi pravili ("Naredi, kar je treba narediti." ali "Ukrepaj takoj" ali "Nehaj tuhtati o tem." ali "Uživaj na poti."). Takoj nato pa je začela okrog sebe obvladovati nered.
Obožujem takšna razmišljanja, saj je čisto v stilu tega, kar nas uči feng shui: nered okrog nas je samo posledica nereda v nas. Če ne zmoremo obvladovati nereda, ne moremo obvladovati življenja - je moj moto.
Spremenite vaše bivališče iz nepospravljenega "zombija" v prijeten in srečen dom.
Gretchen se je tako najprej lotila pospravljanja. O tem ne bom pisala, ker ni nič za napisati, razen tega, da si nabavite vreče za smeti in začnite. Namig: uporabna oblačila podarite za begunce.
V pomoč vam bo tudi, kako je razdelila navlako okrog nas:
- Nostalgična navlaka (predmeti že iz otroških let)
- Navlaka za vsak primer (predmeti, ki jih hranimo zaradi njihove uporabnosti, čeprav jih ne uporabljamo - npr. 23 vaz ali 5 odpiračev za buteljke)
- Ugodna navlaka (kar kupimo samo zaradi cene, čeprav ne potrebujemo)
- Podarjena navlaka (brezplačni vzorci, darila, podarjeni ali podedovani predmeti)
- Navlaka "bergle" (stvari, ki jih uporabljamo, pa jih ne bi smeli - raztegnjen pulover, sprano perilo, nostalgična majica)
- Zaželena navlaka (stvari, ki jih želimo uporabljati, pa jih nikoli nismo - šablone za risanje, pištola za vroče lepljenje, posebni čevlji z visoko peto)
- Navlaka, ki smo jo prerasli (spremenil se je naš okus - iz plastičnih okvirjev na lesene, hobi nas ne zanima več)
- Navlaka iz zgrešenih nakupov (stvari, ki jih hranimo, namesto da bi si priznali, da je bil nakup zgrešen)
Glede na to, da je danes Dan reformacije, je vsaj razmišljanje o navlaki okrog nas zelo primerna tema. Očistimo se najprej zunaj, potem bo tudi notranja reformacija enostavnejša.
P.S. - Na današnji dan
Leta 1517 je Martin Luther na vrata wittenberške cerkve obesil 95 tez z zahtevami po prenovi Cerkve, in začela se je reformacija. Praznik vsako leto zaznamujemo tudi v Sloveniji.
Luther je zahteval, da naj bo cerkev preprosta, da se mora bogoslužje približati človeku in zato opravljati v domačem jeziku. Menil je, da vernik ne potrebuje papeža, da bi se približal Bogu, prav tako pa ni potrebe po čaščenju svetnikov in relikvij.