petek, 10. februar 2012

Zakisanost: največje zmote

Na predavanju v Kalčku sem poslušalce opozorila na največje napake o zakisanosti telesa:

1. Zakisanost določimo iz pH sline

Različna tkiva, sluznice in organi v telesu imajo v zdravem telesu različen pH. V želodcu moramo imeti kisel pH (od 1 do 3), kri mora biti rahlo bazična (od 7,35 do 7,45), prebavni sokovi so tudi rahlo bazični ...

Kislost in bazičnost sline in urina zelo niha, ker je odvisna od tega, kaj pojemo. Nekateri si zakisanost telesa ugotavljajo z merjenjem sline. Seveda, takšen način je zapeljivo enostaven, vendar popolnoma nesmiseln, ker nič ne pove. Lahko bi si izmerili jutranjo slino, vendar pred tem ne bi smeli jesti najmanj 8 ur. In jutranja slina je tudi pri zdravem človeku vedno kisla, saj se čez noč naberejo kisline in izločijo preko sluznic.

Zato je še vedno najzanesljivejše merjenje urina. Merimo si ga vedno, ko gremo na stranišče in to tri dni, da dobimo dnevne profile. Primerjamo jih s krivuljo zdravega človeka, da ugotovimo, ali smo malo ali zelo zakisani.

Naj mi že nekdo pove, ali lahko s sladicami tudi razkisam telo!

2. Določanje povprečne vrednosti pH urina

Tudi takšne "cvetke" razglašajo nekateri "strokovnjaki". Urin si merimo cel dan, potem pa izračunamo povprečno vrednost, ki mora biti 7,4 pH. Kako??? Pri dnevni krivulji zdravega človeka vedno pride do nihanj okrog 7 pH in to nihanje je zelo pomembno. Urin niha zaradi vnosa mineralov v telo, ki jih dobimo z obroki. Tako je pH urina pred obrokom ponavadi nizek, potem pa se 1 do 2 uri po obroku dvigne nad pH 7. Če smo zelo zakisani, te dinamike ni in lahko je dnevna krivulja bolj ali manj ravna črta, npr. okrog 5,5 pH.

3. Razkisamo lahko samo s prehrano

Zelo mi je žal, vendar je resnica drugačna. Tudi pri nas smo na začetku poskusili s hrano, pa ni šlo. Današnja prehrana je preveč osiromašena, zato potrebujemo dodatne minerale, ki vežejo kisline. Najbolj so primerni minerali v obliki citratov, ker ne vplivajo na želodčno kislino in vežejo 3 x več kislin kot npr. bikarbonati.

Na predavanju sem tudi opozorila, da je treba pred nakupom bazičnih mineralov prebrati etiketo. Nekateri minerali na trgu vsebujejo več kot 80% sladkorja (laktoze). Če vemo, da sladkor zakisa, je prodaja takšnih izdelkov čista prevara. Poleg tega, da je sladkor cenejši kot minerali, morajo stranke jemati več praška, da vsaj malo razkisajo.

7 komentarjev:

  1. Super članek, se strinjam vendar ne v celoti :) Lahko se razkisamo samo s prehrano, ker sem se tudi sam, vendar je potrebno veliko več časa in vztrajnosti. Imate pa vsekakor prav!

    OdgovoriIzbriši
  2. Pozdravljeni!

    Če med postopkom razkisanja uživamo Pianto in bazični prašek, kakšne naj bi bile potem vrednosti ph urina zjutraj in kakšne čez dan? Ali je kaj narobe, če se zjutraj samo malo spusti pod ph 7?
    Hvala in lep pozdrav!

    Uroš

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Bazični prašek umetno dvigne pH urina, zato je čez dan med 7 in 7,5 pH. Ker se ponoči nabere več kislin, je jutranji urin tudi z bazičnim praškom pod 7 pH. Torej, je pri vas vse OK.

      Pianto vam pomaga pri razstrupljanju, pa tudi minerali so v njem - dvojna korist. Kako pa je z okusom, ga zelo razredčite?

      LP
      Helena

      Izbriši
  3. Ja razredčim ga z vodo. Okus res ni prijeten, vendar se da zdržat :).
    No da se malce popravim, jaz sem imel te vrednosti samo z uživanjem Pianta.(pa zvečer pijem 30 ml čaja kanadska essenca). Mi vseeno priporočate tudi uživanje bazičnega praška?
    LP
    Uroš

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Predlagam, da si enkrat resno izmerite pH urina, tako kot ga priporočamo: tri dni, ves dan. Seveda pri tem ne smete jemati nobenih prehranskih dopolnil.

      Vse ostalo je ugibanje, kaj in kako. Ne vem, kaj vam naj priporočam, ker nimam vaših podatkov o zakisanosti.

      LP
      Helena

      Izbriši
  4. In to je najporembeneje, kar pravite v zadnjem komentarju, Helena, merjenje najprej, ampak izvedeno tako, da dobimo resne rezultate, ne pa enkratno merjenje, preko sline, po možnosti še takrat, ko uporablja človek še neke dodatke. Tako izvemo napačen vzrok in izvajamo napačno posledico. Odličen prispevek!

    OdgovoriIzbriši