četrtek, 1. marec 2012

Zaznavanje časa - da bo čas tekel počasneje

Čas zelo različno zaznavamo, kar je odvisno od starosti, načina življenja in telesne temperature. Samo eno stvar morate spremeniti in čas bo začel teči počasneje.

Ujeti v rutino

Zakaj čas teče hitreje, ko smo starejši? Vzrok je dnevna rutina, v katero smo ujeti. Ponavljajoče se dejavnosti in vedno isti potek dneva, nam dajo občutek, da čas teče vedno hitreje.

Otroci so na boljšem

Otroci doživijo vsak dan nekaj novega in razburljivega, kar morajo njihovi možgani predelati. S starostjo so naša dejanja vedno bolj avtomatizirana, zato čas dojemamo drugače.
Vsakodnevna rutina ali nova dogodivščina?

Kaj pravi znanost


Nevrologi razlagajo: za možgane se pogosto ne splača, da bi shranili nek vtis. Tisti nekaj shranjenih dogodkov se potem  prikaže strnjeno v hitrem tempu in občutek imamo, da čas teče hitreje.

Fiziološki vplivi

S starostjo pada telesna temperatura, saj se presnova upočasni. To vpliva na zaznavanje časa. Saj poznamo: zjutraj (ko je telesna temperatura nižja) čas teče hitreje kot popoldne (telesna temperatura je višja). Aha, zdaj vem, zakaj se delovne ure po 15.00 tako vlečejo!

Nasvet strokovnjaka

Če želite, da bo čas tekel počasneje, pomaga samo to: prekinite vsakodnevno rutino! Poiščite nove dogodivščine, spremenite zaporedje opravil, ne upoštevajte pravil ... - postavite vaše življenje na glavo in čas bo delal za vas.

Ni komentarjev:

Objavite komentar