1. 70 odstotokov feng shuija je odvisno od okolice, zato je urejenost vrta zelo pomembna. Tega v knjigah in člankih ne piše, zato se okolici v feng shuiju posveča premalo pozornosti.
2. Pomembno je, kakšna energija sploh pride do naše parcele - šele takrat lahko z njo razpolagamo. V imperialnemu feng shuiju izmerimo, kakšna energija pride iz t.i. qi mouth (iz energijskih ust). Nato na kompasu odčitamo v kateri palači se nahaja energija in izračunamo palačo, ki pove o moči energije. Seveda želimo, da k vhodnim vratom (na vrt ali v hišo) pride čim močnejša energija.
3. "Amaterski" ljubitelji feng shuija ponavadi ne izmerijo smeri neba s kompasom, ampak jih določijo po občutku - "Tam sonce vzhaja, torej je tam vzhod." Verjetnost, da naredite napako, je zelo velika, tudi 45 stopinj. Če nimamo kompsa, so nam lahko v pomoč (sodobne) digitalne geodetske karte.
4. Smeri neba so na vrtu pomembne zato, ker moramo posebno skrbno urediti SZ in JZ del parcele; prvi pripada očetu, drugi mami. Mojster Chan, tradicionalist, se je pri našem vzročnem vrtu obregnil predvsem ob šibek SZ del - tam je ja najlepše sedeti, piti popoldanski čas in opazovati sončni zahod. S šibkim SZ lastnica hiše ne bo privabila dobrega partnerja (mojster je ugotovil, da je partnerstvo glavna tema tega vrta).
5. Tudi ženska in moška stran vrta (parcele) morata biti v pravilnem razmerju. Zelo težko vam bom povedala, kje je to; če je hiša pravilno narejena s stališča feng shuija, je ženska stran (tigrova) na desni strani, moška (zmajeva) pa na levi. Gledamo iz hrbta parcele proti hiši. Možne pa so tudi vse druge variante, zato je določitev moške in ženske strani parcele včasih zelo težavna. Moška mo rabiti malo višja in izrazitejša kot ženska stran.
6. Kakšni so vplivi iz sosednjih parcel? Lahko ukrepamo proti negativnim vplivom?
Mojster Chan si kritično ogleduje grm, ki je posajen preblizu hiše, poleg tega pa še zakriva vhodna vrata in ločuje sprednji del parcele na dva nepovezana dela.
7. Na vrtu morajo biti mirna (yin) in aktivna (yang) področja. Kam kaj postaviti, določi strokovnjak za feng shui. Zelo poenostaven nasvet bi bil: ženska stran naj bo mirna (ljubka, cvetoča), moška dinamična, koničasta, stabilna (več kamenja).
8. Vodni objekti: vedno upoštevamo velikost parcele, zato bazeni in ribniki spadajo samo na velike parcele (večje od 1000 kvadratnih metrov). Voda zelo vpliva na feng shui v vrtu, zato je potrebno njen položaj natančno določiti. V feng shuiju obstaja več metod s katerimi izračunamo lokacijo vode. Boljša je tekoča voda, kjer slišimo žuborenje vode. V našem atrijskem vrtu ni dovolj prostora, zato je vodni objekt kar podstavek za rože, ki ga prički uporabljajo za kopanje.
9. Rastlin (dreves) ne posadimo preblizu hiš, ker zakrivajo pogled skozi okno. Ko se korenine razrasejo, se razširijo proti temeljem hiše in kradejo zemeljski qi. Slabo!
10. Mojster Chan nas je presenetil z izjavo, da je oblika rastlin v vrtu pomembnejša od barv. Hmmm, kako? Kot vedno, je imel moster Chan zelo logično razlago: energija sledi obliki in ljudje energiji, torej oblika najbolj vpliva na ljudi.
Tako, pa bo treba prekopati vrt in na novo posaditi rastline! Ne, seveda ne. Če nimate težav, ničesar v vrtu ne spreminjajte, tudi, če ni po feng shuiju.
V našem vrtu se je posušilo starejše drevo. Mojstra Chana sem vprašala, kaj naj tam posadimo. To je moški del parcele, zato bi moralo drevo (grm) ustrezati predvsem mojemu možu. Mojster Chan mi je povedal, da Dominik ne potrebuje nobene dodatne podpore, ker je že dovolj močan (glede na horoskop in kua število). Zdaj želi moj mož tam posaditi jablano ...
Za okrasno travo, ob zidu atrija, se je posušilo drevo. Dominik bi tam rad posadil jablano, mojster Chan pa pravi, da je dovolj močan in ničesar ne potrebuje. Poleg tega: žensko drevo na moški strani - ha,ha!
Ni komentarjev:
Objavite komentar