petek, 30. december 2011

Življenje: Stres in otroci - nekdaj in danes

Ker sem danes operativno popolnoma nesposobna, sem delala druge stvari. Bila sem na treningu (če te nekdo preganja, še nekako gre) in kosilu s trenerjem, potem pa sem med nakupovanjem nožev razmišljala - primerjala sem življenje nekdaj in danes.

1. Naši predniki (recimo pred 20.000 leti) so imeli dosti več stresa kot mi. Beseda stres je postala že vsakodnevna fraza, za vse "krivimo" stres. Tudi jaz jamram, priznam, kako sem pod stresom in koliko ga je. Vendar so naši predniki imeli dosti bolj stresno življenje kot mi. Verjetno 100 krat bolj stresno, saj je na njih prežalo veliko nevarnosti. Vsak dan so oni ali njihovi sorodniki iz plemena doživeli nesrečo, smrt, bili napadeni, morali napadati ali bežati. Vsak dan so se morali potruditi za hrano in niso imeli bolnišnic. Niti predstavljati si ne moremo, kako stresno je bilo njihovo življenje.

Prepričana sem, da so tudi zaradi nenehnega stresa hitreje umirali, rane so se jim slabše celile, pa tudi njihove odločitve so bile zaradi stresnega življenja velikokrat napačne. Mogoče pa se motim. Mogoče so se pozimi spočili, naspali, umirili in napolnili baterije za ostale letne čase. Seveda, če so bile njihove shrambe polne!

Bi se morali tudi mi pozimi bolj umirjeno obnašati, v skladu z energijo narave, ki sedaj spi? Nam "veseli, praznični december" škoduje? Bi bilo bolje, da bi se ta mesec posvetili sebi?

Ubogi dedek mraz, koliko stresa je imel ...

2. Še nikoli se starši niso toliko ukvarjali z otroki, kot danes. Naši predniki so morali delati in se niso imeli časa posvečati svojim otrokom. Morali so iskati hrano, iti na lov in braniti pred sovražniki. Na otroke je pazila ostarela oseba iz plemena.

Danes se z otroki ukvarjajo starši, stari starši, vzgojitelji, učitelji, trenerji, pedagogi, psihologi, duhovniki. Otroci obiskujejo vrtec, šolo, krožke, treninge, glasbeno šolo ...

So današnji otroci zaradi nenehnega "predagoškega nadzora" srečnejši? So sposobnejši in pametnejši? Kaj bi se zgodilo, če bi se v naravni nesreči morali opreti na lastno pamet in ne na internet, pametne telefone, televizijo, facebook? Bi znali preživeti?

Takšna razmišljanja pogrešam pri naših politikih. V Švici in Nemčiji razmišljajo tudi na ta način, oziroma si vsaj "dovolijo" takšna razmišljanja. Mi pa očitno nimamo dovolj samozavesti, da bi si eden drugemu dovolili razmišljanja o "nestandardnih" temah. Ampak, se bomo morali naučiti, drugače bomo kot narod izumrli.

torek, 27. december 2011

Otroci: Kako nadzirate njihovo uporabo interneta?

V nemški reviji Öko-Test sem prebrala, da:
  • 68 % staršev svojim otrokom časovno omeji uporabo interneta,
  • 44 % staršev otroku pove, katere strani lahko uporabljajo,
  • 32 % staršev je namestilo zaščitne programe,
  • 27 % staršev si ogleda zgodovino obiskanih strani,
  • 24 % staršev je vedno zraven, ko njihovi otroci uporabljajo internet,
  • 24 % staršev izrecno prepove uporabo določenih spletnih strani,
  • 17 % staršev dovoli obisk samo točno določenih strani,
  • 13% staršev sami zaženejo spletno stran, ki jo želi otrok obiskati,
  • 5 % staršev ne naredi ničesar.
Veste, kaj vaši otroci počnejo na internetu?

V raziskavi so ugotovili, da nemški starši poznajo načine, kako nadzirati uporaba interneta pri otrocih. Večina jih samo časovno omeji uporabo interneta, manj pa se posvetijo vsebinskim omejitvam, ki so enako pomembne. Premalo staršev se poslužuje programov za filtriranje in nadzor obiska strani. Kako je pa pri vas?

sobota, 24. december 2011

Prihaja novo leto 2012!

Prihaja novo leto 2012!


Priložnost za nove odločitve,

za nove ideje,

za nove uspehe,

za novo srečo.


Naj bodo vaše odločitve modre,

ideje ustvarjalne,

uspeh zagotovljen

in sreča brezmejna.

Hvala za vaše obiske na blogu Osebno in zasebno. Upam, da se bomo v letu 2012 tudi srečevali.

Vesele praznike in srečno novo leto!

Helena Golenhofen 

petek, 23. december 2011

Zdravje: Pomanjkanje železa

Preden ukrepamo, moramo dobro spoznati sovražnika. V mojem primeru je to pomanjkanje železa. Mislim, da sem ga imela premalo že v puberteti, zanesljivo pa med študijem.

Največji problem pri pomanjkanju železa je še vedno diagnostika. Na forumu Zdravilstvo, pa tudi v ordinaciji, (predvsem) ženske sprašujejo, kaj naj naredijo, če imajo "prenizko železo". Na žalost ta podatek v laboratorijskem izvidu nič ne pove, samo to, koliko železa kroži v krvi. Zato moramo določiti tudi feritin, ki nam pove, kolikšna je zaloga železa v telesu.

Moški ponavadi nimajo težav z železom, ker jedo več mesa, pa tudi menstruacije nimajo. Ženske največ železa izgubimo z menstruacijo 0,5-0,7 mg/dan, z blatom, urinom in znojem izgubimo 0,5-1,0 mg/dan. Več železa potrebujemo med rastjo (0,6 mg/dan) in nosečnostjo (1-2 mg/dan). Kritični dejavniki za pomanjkanje železa so: močna menstruacija ali drugo krvavenje (hemeroidi), močno in pogosto znojenje, nosečnost.

Uradne mejne vrednosti za feritin so 30-150 mikrogramov/L, v Sloveniji celo 10-120 mikrogramov/L za ženske in 20-300 mikrogramov/L za moške. V alternativni medicini pa "zahtevajo" za ženske najmanj 50-70, za moške najmanj 100 mikrogramov/L.

Moje izkušnje

Da mi primanjkuje železa, sem opazila sama, saj se je moja fizična moč in utrujenost po menstruaciji drastično poslabšala. Najopazneje je bilo na treningih: moč pri izvajanju vaj ni pešala postopoma, ampak so mišice popustile nenadoma. Ni bilo "tresljajev" mišic, ki bi nakazovali popuščanje. Naredila sem deset ponovitev, pri enajsti pa so bile mišice popolnoma brez moči.

Laboratorijski testi so potrdili pomanjkanje železa. Mislim, da so bile vrednosti okrog 15, kar je seveda odločno prenizko. Tablete z železom niti nisem želela jemati, ker vem, da ne pomagajo veliko, imajo pa nezaželjene stranske učinke, kot je napihnjenost in zaprtje. Raje sem se odločila za "terapijo" s hrano, zato sem jedla več mesa in jetrc. Redno sem jemala kolodine minerale. Malo je pomagalo, vendar ne veliko. Pri naslednjem laboratorijskem testu sem imela 20 mikrogramov/L feritina, kar se je pa bolj malo poznalo pri vsakdanjem življenju in treningih.

Infuzije železa

Moj mož ugotovil, da telo z železom najbolje napolnijo infuzije, ampak z "nenevarnim" železom, kjer ne more priti do alergičnih reakcij. Do težav lahko tudi pride, če zdravnik (ali medicinska sestra) ne zadene žile in preparat z železom pride v tkivo. Železo tkivo dobesedno razžre, poškodujejo se živci, tkivo postane boleče. Zato zdravniki neradi dajejo infuzije. Če že, najprej vbrizgajo nekaj fiziološke raztopine in tako preverijo, ali so res "v žili".


Seveda je moj dragi mož našel preparat, ki nima teh stranskih učinkov in akcija se je lahko začela. Pri prvi infuziji sem dobila samo polovico predpisane doze, zato nisem opazila velikih sprememb. Mogoče to, da se mi je dva dni po infuziji povečal apetiti, vendar bi to lahko pripisali PMS. Po drugi infuziji, ko sem dobila večjo dozo, so bile spremembe večje:

- zopet se mi je povečal apetit, vendar samo za nekaj dni;
- po štirih dneh sem opazila, da sem dosti močnejša, tako psihično, kot fizično;
- na treningih moč postopoma popušča, lahko naredim več vaj s težjimi utežmi;
- zvečer sem manj utrujena;
- potrebujem manj spanjca.

Očitno je po infuziji potrebno približno štiri dni, da telo tvori rdeča krvna telesa in se opazi učinek. Po tej izkušnji sem seveda prepričana, da so infuzije edina prava rešitev pri pomanjkanju železa, vendar s pravim preparatom.

Po tretji infuziji (v žilo mi je naenkrat steklo za 80 EUR železa) se odlično počutim. Spremembe so tako opazne, da ne morem verjeti. Zvečer sem dosti manj utrujena, čez dan več zmorem. Si te pozitivne spremembe samo domišljam, ali jih bodo laboratorijski rezultati potrdili?

P.S.
Ste opazili, da sem ves čas govorila o pomanjkanju železa, ne pa o anemiji ali slabokrvnosti? Lahko nam namreč primanjkuje železa, pa nismo slabokrvni.

sreda, 21. december 2011

Življenje: Kerr te lubim!

Pasjeljubci ste zanesljivo že prebrali knjigo Šepetalec psom, ki jo je napisal Cesar Millan. Na National Geographic Channelu ima svojo oddajo, kjer s svojim znanjem "prevzgaja" pse (in lastnike).

Prebrati jo morate tudi tisti, ki nimate psa in ga sploh ne želite imeti. V knjigi boste dobili zanimive nasvete, ki so uporabni za vzgojo otrok, delovanje v poslovnem svetu in pozicioniranje v družini. Na prvih straneh knjige je objavljeno mnenje bralke: nimam psa, sem pa po vaših priporočilih prevzgojila svoja sinova in vsi smo bolj srečni.

Nasveti trenerja Millana so me spomnili na nadaljevanko Oglaševalci (Mad Man), ki jo lahko spremljamo na RTV SLO. Veste, zakaj je meni tako všeč? Ker akterji izredno veliko povedo z mimiko in govorico telesa. Ko podrejeni pride k šefu in mu nekaj predlaga, ga šef najprej pogleda, si vzame čas za premislek in nato z največ dvema stavkoma pove svojo odločitev. Z govorico telesa šef poudari svoje izjave in niti za trenutek nam ni treba ugibati, kdo je alfa samec v krdelu.

Ja, to so bili časi, ko so moški bili še moški! Vodja krdela se odloči etično, z modrostjo in izkušnjami, podrejeni pa to njegovo odločitev sprejme - ker mu zaupa.

Millan v knjigi pravi, da mora biti v družini s psom vedno nekdo vodilni samec (ali samica!). Če te vloge ne prevzame eden od družinskih članov, potem vodja postane pes. To naredi iz nuje, ker ima v svojih volčjih genih zapisano naravno hierarhijo v krdelu. Samo redki psi so rojeni voditelji, zato lahko pes, ki mora po sili razmer prevzeti vodstvo človeško-pasjega krdela, zelo trpi. Takšni psi postanejo agresivni, razdražljivi, preobremenjeni, živčni. Postanejo slabi psi. In lastniki takšnih psov postanejo zelo nesrečni.

Trener Millan zahteva še več: vsak družinski član mora biti po hierarhiji višje kot pes.


Kdo je tukaj šef?

Ko opazujemo volkove v naravi, vodjo krdela takoj prepoznamo. Ponavadi je fizično močan, hodi z dvignjeno glavo in z govorico telesa sporoča, kdo je. Ves čas! Kod vodja krdela nima odmora, zato je takšna vloga zelo naporna. To je tudi vzrok, da tako veliko lastnikov psov ni vodja svojega psa. Takšne težave je imela Oprah, ki je v poslovnem svetu idealen vzor za vodjo, doma pa se je želela sprostiti in odložiti masko, zato je vodenje prevzela njena koker španjelka.

Don Draper (Oglaševalci) je tudi dober alfa samec, priznajmo, vsaka mišica njegovega telesa nam to sporoča. Jaaa, res je dober!

Cesar Millan pravi, da mora vodja oddajati mirno-odločno energijo. Nekateri so za vodje preveč nemirni, drugi premirni. Svojega dragega moža sem po branju knjige vprašala, ali tudi on opazi mojo mirno-odločno energijo in me zato uboga, ko mu kaj "ukažem". Kljub temu, da ne mara psov, sem ga med branjem ves čas seznanjala z vsebino, zato je vedel, kaj ga sprašujem in kaj je na tehtnici.

"Ne, ne ubogam te zato, ker si šef, ampak, kerr te lubim, " je bil odgovor mojega nemškega moža.

torek, 20. december 2011

Življenje: Kako čim bolj zdravo preživeti praznike

Skoraj natanko pred enim letom sem objavila spodnji prispevek, kako čim bolj zdravo preživeti praznike. Nasveti so še vedno aktualni, zato jih ponovno objavljam:

Ne delajmo si utvar: 99,99% nas bo med prazniki jedlo nezdravo hrano. Ne bom vas zasipala z moralnimi pridigami, ampak z nasveti, kako lahko med prazniki gurmansko uživate, ne da bi pozabili na zdravje.

Saj veste, obračun pride prej ali slej. Nekatere bo že med prazniki mučila želodčna kislina (zakisanost) in spahovanje (jetra), drugim se bodo glivice takoj po praznikih zahvalile za zadostno količino sladkorja.

Moji nasveti za čim bolj zdrave prazniki so:

1. Pijte veliko vode
Včasih smo samo žejni in ne lačni. Spijte najprej kozarec vode (čim večji je, tem boljše bo), počakajte 10 minut in šele nato zavijte proti polnemu hladilniku. Pitje vode napolni želodec, veliko pa pomaga pri preveliki količini želodčne kisline. Tisti, ki pa ste že navajeni pitja čiste vode, kontrolirajte vaš vnos, ko greste na obisk ali dopust. Ob nezdravi hrani, suhem zraku ali dodatni športni aktivnosti hitro pozabimo na pitje vode.

2. Bodite izbirčni
Vaše telo ni kanta za smeti, zato pazite, kaj boste dali v usta. Bodite izbirčni, jejte samo vrhunsko in drago "nezdravo" hrano. Na to pazite že pri nakupu - dražje hrane si lahko manj privoščimo, zato je bomo manj kupili in manj pojedli.

3. Poskrbite za več gibanja
Po družinskem prazničnem kosilu se za več ur zasedimo za mizo in premaknemo kvečjemu do kavča ali računalnika. Zakaj ne bi povabili gostov na krajši sprehod? Že prej se pozanimajte o novi zanimivosti v vašem kraju in jo pokažite zainteresiranim gostom (sorodnikom). Tisti, ki ne želijo na sprehod, naj ostanejo doma, vi pa se boste vrnili veseli, polni energije in nasmejani (to vam bo uspelo samo takrat, če bodo vsi tečneži ostali pred televizorjem - zato pazite, kako boste predstavili prehod). In v želodčku bo nastalo ravno dovolj prostora za kos peciva in čaj z rumom. Saj se poznamo, a ne?

4. Ne jejte svinjskega mesa
O škodljivosti svinjskega mesa smo že pisali. Še bolj škodljiva pa bo kombinacija svinjskega mesa in ogromne količine sladkorjev - vaše črevesje vam bo neznansko hvaležno, če boste pujsu dali mir.

Seveda, po takšni porciji gibanice bodo vaše glivice zelo, zelo vesele!

5. Sladkarije ALI ogljikovi hidrati
Že pred prazniki se odločite: boste pojedli raje več sladkarij ali ogljikovih hidratov? Oboje ne gre, ker se boste zredili, zakisali in poskrbeli za razvoj nekaj milijonov glivic. Če želite uživati v slaščičarskih mojstrovinah, potem se pri glavnih obrokih omejite na meso in veliko zelenjave. Prste vstran od testenin, kruha, riža, krompirja!

6. Občasni post
Zanesljivo ne boste vse praznične dni povabljeni na kulinarične pojedine. Takrat, ko ste sam svoj kuhar, telesu privoščite razbremenilne dneve. Kar pomeni, da pijte veliko vode in jejte čim več zelenjave, malo sadja in OH. In jejte takrat, ko ste res lačni. Če ne boste lačni pol dneva, naj vas nič ne skrbi. Telo samo prebavlja 3687 kalorij od prejšnjega dneva, ko vas je teta Marica povabila na kosilo.

7. Grešite z užitkom
Ta nasvet vam daje moj mož Dominik; ker je zdravilec, že ve zakaj ga potrebujete. Če delate bedarije, vsaj uživajte. Sicer pa je po mojih izkušnjah potrebno že pred prazniki narediti "omejevalni" načrt, da se aktivira vsaj malo samokontrole.

ponedeljek, 19. december 2011

Življenje: Vedenjska ekonomija nam pomaga izbirati darila

Vsi vsak dan nekaj prodajamo. Enkrat smo v vlogi kupca, drugič prodajalca. Večina od nas misli, da je nakup racionalen postopek, kjer primerjamo ceno, izdelke, pogoje financiranja, garancijo, servisne storitve ... Vendar so različne raziskave pokazale, da je nakup akcija, polna čustev.

Ta čustva nas velikokrat zavedejo. Nič ni narobe, če naredimo napako pri nakupu krompirja ali hlač. Večja tragedija je, če se uštejemo pri nakupu hiše ali avtomobila. Kaj vse vpliva na odločitve potrošnikov proučuje t.i. vedenjska ekonomija. Na internetu sem našla članek, kjer avtor, Simobilov naročnik, s pomočjo vedenjske ekonomije analizira podražitve svojega mobilnega operaterja.

Mislim, da so njegovi nasveti v prazničnih dneh zelo uporabni. Starši: ne zapakirajte darila (dobre novice) v en paket, ampak naredite raje več manjših. Ostali: darilni boni so s stališča vedenske ekonomije zelo slabo darilo, saj podarjamo hipotetične storitve (glej točko 3). Za vse: obdarovani bo zelo razočaran, če bo letošnje darilo manjše od lanskega (točka 4).

Kaj, še nimate vseh daril???
(Jaz tudi ne ...)

Vir članka: Periskop.si

Podražitve so za pro­da­jalca obču­tljiva reč, še pose­bej, ko gre za dol­go­trajna poslovna raz­merja, kajti »enkra­ten« odliv dose­da­njih strank h kon­ku­renci ima lahko dalj časa vpliv na zmanj­šan denarni tok. Simobil je pri zadnji podra­ži­tvi, ki je izzvala tak bes nje­go­vih upo­rab­ni­kov na soci­al­nih omrež­jih, napra­vil več nepo­treb­nih napak.

Da so obča­sne podra­ži­tve nor­malne, lju­dje brez težav razu­memo. Vendar pa je odziv obsto­je­čih strank lahko močno odvi­sen od tega, kako so podra­ži­tve obli­ko­vane in kup­cem pred­sta­vljene.

Eno stvar je Simobil tokrat nare­dil pra­vilno: več soča­snih podra­ži­tev (podra­ži­tve pake­tov, uki­ni­tve pake­tov, uvedba novega nado­me­stila) je zapa­ki­ral v isto obve­stilo. Psihologi že dolgo vedo, da lju­dje slabe novice (kadar jih je več) lažje pre­ne­sejo, če pri­dejo naen­krat, kot pa če bi jim bile dozi­rane po kosih, npr. ena podra­ži­tev v prvem tednu avgu­sta, pa potem druga čez dva tedna in tre­tja še malo kasneje. Pri dobrih novi­cah je situ­a­cija obr­njena: večji je pozi­tivni uči­nek, če dva­krat pri plači dobimo doda­tek po 100 evrov, kot če ga enkrat dobimo 200 evrov.

Več pa je stvari, ki jih je Simobil nare­dil narobe. Narobe v tem kon­te­kstu pomeni neop­ti­malno: pri stran­kah je pov­zro­čil več neza­do­volj­stva, kot bi bilo potrebno, če bi rav­nal dru­gače. Morda bi bil tudi končni finančni uči­nek zanj ugo­dnejši — a tega seveda nikoli ne bo vedel.

1. Kaj podra­žiti? Mobilni ope­ra­terji imajo prak­tično vso svo­bodo poi­me­no­va­nja svoje sto­ri­tve in raz­čle­nje­va­nja stro­škov, ki jih zara­ču­na­vajo stran­kam. V gro­bem pa gre za fiksni stro­šek (naroč­nina) in vari­a­bilni stro­šek (opra­vljeni klici, spo­ro­čila, pre­ne­seni podatki). Drobljenje pri­ka­za­nega fiksnega meseč­nega stro­ška na razne ali­neje je neu­mno in za kupca moteče. Kupec lažje pre­nese zvi­ša­nje mesečne naroč­nine z 10 evrov na 13 kot pa zvi­ša­nje z 10 na 12 z doda­tno uvedbo nekega novega fiksnega stro­ška (v tem pri­meru poi­me­no­va­nega »upra­vlja­nje z naroč­ni­ško številko«) še za malo manj kot 1 evro.

2. Delno je s prej­šnjo ali­nejo pove­zana tudi magična moč »brez­plač­nega«. Če se nekaj podraži z »brez­plač­nega« (0 evrov) na 1 evro je to huje, kot če se podraži z enega evra na dva. Razvpito »upra­vlja­nje številke« je bilo doslej impli­ci­tno vklju­čeno v naroč­nino, odslej pa ne bo več »brezplačno«.

3. Navajeni smo, da pla­ču­jemo soraz­merno s pora­blje­nimi sto­ri­tvami. Nočemo pla­če­vati pavšalno v naprej za neke hipo­te­tične sto­ri­tve, ki jih bomo morda upo­ra­bili, morda ne. Pošteno je, da nam zara­ču­najo menjavo SIM kar­tice, če smo se za to sami odlo­čili. Ni pošteno, da nam te hipo­te­tične sto­ri­tve zara­ču­najo kar vna­prej in to kar v nedo­gled vsako leto sproti. S pavšali se stro­ški pre­raz­po­re­jajo od tistih, ki dolo­čeno sto­ri­tev upo­ra­bljajo, k tistim, ki je ne. Jaz recimo kot Simobilov naroč­nik od samega začetka v 10 letih nisem niti enkrat izko­ri­stil nobene od zadev, ki so jih zdaj zapa­ki­rali v »upra­vlja­nje številke« in se mi zdi neu­mno sub­ven­ci­o­ni­rati tiste, ki te stvari upo­ra­bljajo. Tovrsten pavšal je pri­silna soli­dar­nost. Solidarnost pri pla­če­va­nju je smi­selna in spre­je­mljiva le v izje­mnih pri­me­rih — npr. v zdra­vstvu (pre­li­va­nje od zdra­vih k bol­nim), ne pa pri obi­čajni komer­ci­alni ponudbi izdel­kov ali storitev.

4.Odvzem v pre­te­klo­sti pri­do­blje­nih pra­vic. Vemo, da življe­nje teče naprej in da se vča­sih se temu ne da izo­gniti. Po drugi strani se mar­sik­daj da, a je taka ponu­dni­kova izrecna odlo­či­tev… v vsa­kem pri­meru pa je za kupca moteče, če mu pro­da­ja­lec neko obsto­ječo pra­vico odvzame. V Simobilovem pri­meru gre za neu­pra­vi­čeno raz­li­ko­va­nje med fizič­nimi in prav­nimi ose­bami pri skle­pa­nju naroč­ni­ških pake­tov. Ko sem jaz naza­dnje skle­pal naroč­ni­ško pogodbo, je bilo vse­eno, ali je naroč­nik fizična ali pravna oseba. Cena je bila ista, kar je tudi naj­bolj nor­malna stvar na svetu. Danes ni več tako, cenej­ših Simobilovih pake­tov pravne osebe ne morejo več skle­niti, pač pa so njim name­njeni dražji. Na tovr­stno ode­ru­štvo, ko želi nekdo za enak obseg sto­ri­tev zara­ču­nati več samo zato, ker je kupec pravna oseba, sem kot lastnik malega dooja še pose­bej aler­gi­čen. Rekord pri tem držijo slo­ven­ske bor­zne hiše, pri kate­rih je vode­nje računa za pravne osebe 8-krat (z besedo osem­krat) dražje kot za fizične.

Skratka, za moj okus je Simobil tokrat nare­dil eno napako pre­več in bom ope­ra­terja zame­njal. Nič oseb­nega — Simobilov pogled razu­mem, biznis je biznis. Poskusil je izti­sniti še malo več. Tolerančni pra­govi nje­go­vih upo­rab­ni­kov pa so raz­lični. Moj je bil tokrat presežen.

Nekaj o psi­ho­lo­ških učin­kih cen ter nji­ho­vem dolo­ča­nju in reak­ci­jah potro­šni­kov lahko pre­be­rete v knji­gah Predvidljivo nera­zu­mni in Nakupologija, v celoti pa je temu name­njena odlična knjiga Priceless: The Hidden Psychology of Value, ven­dar v slo­ven­ščino še ni prevedena.

nedelja, 11. december 2011

Življenje: Dopust ali televizor?

Samostojen dopust v Egiptu pa je vseeno povzročil krizo v mojem zakonu. Že nekaj minut po prihodu z letališča sem bila tako besna na moža, da bi znova potrebovala počitek. Med mojo odsotnostjo je namreč kupil nov televizor!

Mrha nehveležna, si boste mislili. Mož je šel v trgovino, preizkusil različne modele, se pogajal za ceno, televizor odnesel domov, ga namonitral in pospravil svinjarijo, ki je pri tem nastala. Po prihodu domov bi se lahko samo zleknila in uživala v visoko kakovostni sliki. Pa nisem!

Kljub večkrat postavljenimu vprašanju, še vedno nisem dobila odgovora, zakaj je kupil nov televizor. Vedno je "grozil", da bo "škatlo" odnesel v klet, ker jo preveč gledava. Po moji oceni je bila stara 13 let, vendar še vedno odlična, čisto nič ji ni manjkalo.

Mene pri tej njegovi akciji moti:

- da je sploh kupil televizor;
- da ga je kupil brez mene;
- da je kupil prevelik televizor;
- da je televizor črne barve.

Vidite, imam prave, ženske argumente. Že pred tremi tedni bi morala posumiti, ko me je spraševal, kakšna barva televizorja mi je všeč. Odgovorila sem, da so mi všeč srebrni, črni pa nikakor ne. Zdaj v dnevni sobi dominira ogromen črn ekran s filigranskim kovinskim podstavkom ...

Seveda sem zahtevala, da ga takoj odnese nazaj. Ker pa mi je bilo jasno, da brez zapletov ne bo šlo, sem privolila, da se vrne z manjšim televizorjem. Nekaj dni po objavi mojega veta je mož še enkrat preveril stanje - medtem sem televizor že prižgala in lahko bi se nesmrtno zaljubila v velik, vitek zaslon - po burni reakciji z moje strani pa se je "diplomatsko" potuhnil.

A, tako pa se ne boš izvlekel, sem se odločila. Če bi še vedno živela v Nemčiji, kjer je kupec kralj, bi ga že davno nagnala v trgovino, da mu vrnejo denar. V Sloveniji kaj takšnega ni mogoče, lahko bi dosegel samo zamenjavo aparata. Kjub temu, da ne poznam natančnega motiva za skrivni nakup televizorja, sklepam, da je povezan s testosteroni. Moj mož se v Sloveniji dobro počuti, našel je nekaj alfa samcev polnih testosteronov, ki mu dajejo "slab" vzgled. Verjetno se je med mojo odsotnostjo počutil zapostavljenega ali svobodnega (ne vem, katero od obeh skrajnosti bi izbrala, obe sta slabi) in se je moral potolažiti/potrditi z nakupo televizorja.

Jaz sem uživala na dopustu, on pa je medtem šel na lov. Domov je, kot pravi moški, prinesel bogat ulov, jaz sem pa ga zavrnila. Kakšna tragedija za moški ego!!! Se vidi, da sem samo psevdo emancipirana, drugače se ne bi jezila na moža, da je šel na lov sam in mi, namesto merjasca, prinesel bivola.

Zdaj pa h kazni, ki sem mu jo odločila. Zvesti bralci dobro veste, da lahko na tem blogu omenjam samo poklicne aktivnosti svojega moža. S tem je sedaj konec, pisala bom o vsem, kar bom želela in to tako dolgo, kot bom želela. Mislim, da je kazen dobra in vzgojna, predvsem pa odseva mojo ljubezen do njega. Ker tega bloga ne bere prav pogosto, se bo kmalu čudil, kako dobro ga poznajo njegovi (potencialni) pacienti. Se strinjate?

Za pomiritev še nekaj fotografij iz Hurgade, Macadi Bay:












sreda, 7. december 2011

Življenje: Ko gre poročena ženska sama na dopust

Zelo spontano in na hitro sem se odločila, da bom pred ljubljansko meglo pobegnila v Egipt. Sama! Glede na reakcije okolice, sklepam, da še vedno živimo v srednjem veku. Poročena ženska ne more iti sama na dopust, to ni možno, nekaj je "ozadi" in narobe.

Pa ni bilo čisto nič narobe, samo moje "proste" dneve sem vnovčila. Moj mož gre enkrat na leto za teden dni igrat golf, jaz pa takrat ostanem doma. Ker je zelo družaben človek, se na golfske počitnice odpravi s prijatelji, jaz sem pa šla sama. Samo to je bila razlika, ampak očitno zelo pomembna.

Moj dragi možiček je bil navdušen, da bom šla na dopust brez njega. Mislim, da je bil prav ponosen name, saj ve, da on "samotnega" dopusta ne bi preživel. Če bi že šel sam, bi si najkasneje v 24 urah poiskal družbo. Se vidi, da je pes po kitajskem horoskopu in da okrog sebe potrebuje krdelo. Mož je imel samo eno zahtevo: najmanj trikrat moram zamenjati sobo, kot takrat, ko sva skupaj na dopustu. No, včasih pa res pretirava, v povprečju jo samo dvakrat ...

Jaz sem pa v samoti neznansko uživala. Kako je bilo lepo! Lahko sem spala, kot mi je ustrezalo, lahko sem govorila, ko mi je ustrezalo. Prebrala sem osem knjig v sedmih dneh, šla teč po meni že znanem zalivu Macadi Bay in v fitnesu telovadila s postavnimi Nemci in Rusi.

Moram se potožiti, da me ni direktno nihče osvajal, samo dva mlada, debelušna Rusa, ki pa sta bila tako pijana, da nista videla mojih gub in celulita. So pa v hotelu o meni zanesljivo opravljali, saj sem se tretji večer na recepciji pritožila nad slabo hrano. Zaradi predpisanega postopka v primeru pritožb so me takoj vprašali po številki sobe in po telefonu poklicali svetovalko za goste.

Ker je niso mogli priklicati, so mi sporočili, da bo iz kuhinje prišel Sous Chef, pomočnik glavnega kuharja. O ne, sem pomislila, le zakaj sem se pritožila. Če me ne bi povprašali po številki sobe, bi v tistem trenutku pobegnila. Pri receptorju (bil je tisti, ki mi je dve uri po prihodu organiziral mirnejšo sobo - ja, preselila sem se samo enkrat) sem previdno povprašala, ali kuhar s seboj nosi nože in si ogledala možne poti za umik na varno.

Pričakovala sem nadutega, v sebe zaverovanega kuharja, prišel pa je prijazen in topel Mustafa. Pogovarjala sva se najmanj pol ure, se že po 10 minutah šalila in zelo odkrito debatirala o situaciji v kuhinji. Seveda imajo težave s proračunom, ki ga dobijo, pa tudi z zaposlenimi, zato pride do napak. V naslednjih dneh se je hrana malo izboljšala, vendar ne bistveno. V kitajskem rižu sem našla jajčne lupine, fižolova priloga je bila preslana, juha mrzla in polna glutaminata, piščanec presušen, v mesnih omakah pa tudi vedno glutaminat.

Mustafi sem "prepovedala" uporabo glutaminata, na kar je prenečeno reagiral in povedal, da ga uporabljajo v vseh hotelskih kuhinjah. Moja angleščina na žalost ni dovolj dobra, drugače bi mu povedala, kaj vse smo v Aviti objavili o glutaminatu.

V naslednjih dneh vsa se še nekajkrat pogovarjala in z denarjem so res vedno na tesnem. Koliko denarja dobijo, je odvisno od tedenskih vprašalnikov, ki jih izpolnijo gostje. Po nekajdnevnem opazovanju dela v hotelu sem Mustafi povedala svoje končno mnenje: ni problem samo denar, ampaj leni šefi, ker ne opravljajo svojega dela. Ne nadzorujejo opravljenega dela in ne prenašajo svojega znanja na podrejene. Seveda sem se pred to izjavo pozanimala, ali je svoje ostre nože pustil v kuhinji ...

Z Mustafom se nisva pogovarjala samo o kuhinji, ampak tudi o privatnem življenju. Že 16 let dela kot kuhar, ima dva otroka in seveda ženo. Družina živi v Kairu. Obišče jih, ko ima proste dneve, na mesec mu pripada 7 dni dopusta. Včasih ga družina obišče tudi v Hurgadi, vendar se ne morejo iti kopat, razen na privatne plaže. Dela najmanj 12 ur na dan.

Tudi njemu je bilo zelo zanimivo, da sem sama na dopustu. Muslimaska ženska seveda ne more iti sama na dopust, poročen moški Musliman pa tudi ne, saj bi vsi mislili, da gre varat. Ugotovil je, da sem v svoji firmi stroga šefinja, kar sem mu pritrdila, vendar hkrati povedala, da dvakrat na teden kuham za svoje zaposlene. Zdelo se mu je zabavno, da sem že šestič v Egiptu, pa še nisem videla piramid in da me čisto nič ne mika ogled vročega in umazanega Kaira.

V hotelu sem zaradi debat s sous chefom dobila poseben status. In očitno mir. Razen malo prehladnega vremena so mi bile samske počitnice zelo všeč in še jih bom ponovila. Slaba hrana v hotelu ima tudi svoje prednosti - nisem se zredila.

ponedeljek, 5. december 2011

Volitve 2011: Volilci - energijski vampirji

Rezultati volitev so nas vse presenetili, priznajmo. Prejšnji teden sem bila na dopustu v Hurgadi (Egipt), zato nisem spremljala zadnjih soočenj kandidatov in ne vem, kaj je povzročilo preobrat. V Financah so komentirali, da je Janša zadnje dni volilne kampanje delal velike napake in izgubljal volivce.

Vesna Godina bi nam o rezultatu volitev zanesljivo povedala sočno antropološko razlago, jaz pa bom energijsko: Slovenci so volili tistega, ki je oddajal več energije. Janković je energijsko izredno močan in to svojo energijo tudi razdaja. Mi, volilci, jo z veseljem sesamo, kot energijski vampirji.

Pravo delo se šele začenja in prav zanimivo bo opazovati, kako bo Janković sestavljal koalicijo. Mislim, da je eden izmed najboljših pogajalcev, zato bo veliko iztržil. Po napovedih pa bo koalicija slabo delovala in čez eno leto bomo dobili drugo koalicijo, drugo vlado ali predčasne volitve.

P.S.
Danes sem se peljala s taksijem in taksist mi je povedal, da je v sredo peljal gospo Janković. Bila je zelo trdno prepričana, da bodo zmagali na volitvah. Zanimivo.

P.P.S.
Ruth Podgornik Reš me je povabila na projekcijo filma Ruth 246,8. Zelo se veselim, da me je povabila in domišljam si, da smo k njenemu uspehu, vsaj kakšen procent, prispevali tudi mi v Energijskem centru. Bravo, Ruth!

petek, 25. november 2011

Parlamentarne volitve 2011 - koga voliti?

Včeraj sem za nasvet o letošnjih volitvah vprašala karte Mah Jongg, kot sem obljubila. Rezultat je zelo zanimiv in se pokriva z analizo prijateljice astrologinje.

Kakšna je trenutna situacija?

Vladajo nam politiki (krivi so vsi, tako pozicija kot opozicija), ki so ekstravagantni in zaverovani vase. Od volitev politiki v svoji notranjosti pričakujejo nov začetek in napredek.

Karta št.30 (Zahod) predstavlja "odhod v pokoj", kot zahajajoče sonce se morajo "stari" politiki posloviti. Karta Voda ponavadi pomeni potovanje, tokrat pa v kombinaciji s karto Krap napove, da se nekateri politiki za dolgo poslavljajo. Primanjkovalo jim je modrosti in sodelovanja. Saj, če so ekstravagantni in zaverovani vase, ne morejo delovati drugače. Krap tudi napoveduje, da se bodo težave, ki nas že dolgo mučijo, uspešno rešile.

Kje so problemi?

Na tem mestu se pojavi karta Vhod, vendar so nam vrata v novo priložnost (življenje) zaprta, saj ni zaupanja. Nimamo nobenih vrednot, trajnih medsebojnih povezav (složno delovanje vseh Slovencev) in občutka za pravičnost. Rešitev za problem: uspeli bodo tisti, ki znajo trdo delati. Znova se pojavi voda, ki pa na tem mestu napoveduje "obiskovalca" iz tujine.

Rezultat volitev

Nova vlada si bo postavila nerešljive cilje, preveč bo ambiciozna. Karta Sedem zvezd to potrdi - koalicija bo stremela po nedosegljivem.

Zadnja karta v Mah Jonggu napove možen izzid pri zastavljenem vprašanju. Dobila sem karto Lotus, ki je dobra karta, saj napoveduje novo življenje. Sprijazniti se bo treba s preteklostjo in začeti drugače, potem bomo zadovoljni.

Povzetek

Mah Jongg nam svetuje, da volimo "nove" stranke. Voliti moramo tistega politika, ki zna trdo delati in deluje povezujoče. Časovni potek za avgust 2012 napoveduje obisk iz tujine. Mislim, da bodo to v prenesenem pomenu EU in tuje bančne institucije, ki bodo izvajale pritiske zaradi slabe finančne situacije države. Nova vlada bo nato septembra in oktobra preveč ambiciozna, postavila si bo nerešljive cilje. Lahko si kar predstavljamo, kaj bo to - odpor sindikatov, demonstracije in protesti ljudi, ko bo vlada začela močno varčevati. Karta Lotus napoveduje nov začetek, kar novembra zelo verjetno pomeni padec vlade ali nove volitve. Ampak, rezultat bo dober, tista nova vlada bo končno "prava". Prinesla nam bo trdne vrednote in stabilnost.

Moja odločitev za volitve

Volila bom stranko z levo usmeritvijo in edina, ki še ostane, vsaj tako kažejo trenutne javnomnenjske raziskave, je Jankovićeva Pozitivna Slovenija. Kakorkoli ne maram Jankovića (predvsem zaradi tržnice), je vedno deloval povezujoče in ni razdelil naroda na naše in vaše. Janša in Virant bosta zelo verjetno sklenila koalicijo in v parlamentu potrebujemo močno opozicijo. Možne so tudi druge koalicije, polne kompromisov, ki ne bodo mogle delovati. Kaj se bo dogajalo novembra 2012, bomo pozorno opazovali. Zanimivo je to, da je ponovne volitve po enem letu delovanja nove vlade, napovedala tudi prijateljica astrologinja.

Do 5.12.2011 sem na odpustu, vendar bom z veseljem prebirala vaše komentarje. Se vidimo po volitvah!

P.S.

Borut Pahor je za intervju v Mladini (11.11.2011) povedal:
"Ne izključujem možnosti, da bomo imeli znova hitre volitve. Še ene predčasne, bodisi zaradi neuspešnih političnih zavezništev bodisi zaradi hudega razočaranja javnosti."

A se tudi Borut Pahor ukvarja s prerokovanjem? Katero tehniko uporablja??

četrtek, 24. november 2011

Blog: Dobre prispevke opazijo tudi v reviji Jana

Moram se pohvaliti, da so moj blog omenili v aktualni reviji Jana. Povod je bil prispevek Lepo oblečeni in polni strupa, ki je zakrožil z elektronsko pošto in prišel tudi do Janinih novinark.

Objavljam prvo stran članka, ostalo pa si preberite v Jani:

torek, 22. november 2011

Zdravje: Izšla je prva številka E-revije Avita

Danes je izšla prva številka E-revije Avita. Kdor še ni pripravljal e-novic, ne ve, koliko dela je potrebno, preden lahko izidejo. Še najmanjši problem so besedila, vsaj pri nas, večji pa dizajn in tehnika v ozadju. Na srečo imam okrog sebe pomagače, ki so računalniško bolj pismeni, zato smo novice danes uspešno poslali.

Glede na to, da smo naslove zbirali vsaj tri leta, je odjav in neobstoječih e-naslovov presenetljivo malo. Me veseli, da so nam prejemniki dali možnost, da se izkažemo. Dobila sem že nekaj komentarjev in vsi so pozitivni. Čeprav, bi mi prijatelj napisal, da so naše novice brez veze in izredno grde?



Vabim tudi vas, obiskovalci bloga Osebni in zasebno, da se prijavite na E-revijo Avita. Pošiljali jih bomo približno dvakrat mesečno in vsebina bo vedno zelo zanimiva. Najenostavneje se prijavite na spletni strani Avita, kjer v polje desno zgoraj vtipkate vaš e-naslov in pritisnete na povezavo Naročite se.

Če se boste prijavili v naslednjih dneh, vam bomo poslali aktualno številko z zanimivimi temami o krepitvi imunskega sistema pri odraslih in suhi koži, ki nas muči v hladnih dneh. Izvedeli boste tudi, o katerih temah bomo pisali v številki 2.

Lepo prosim, vsaj vi mi pošljite kakšne kritične komentarje o E-reviji, da se bomo lahko izboljšali!


ponedeljek, 21. november 2011

Življenje: Humor in ostala navodila, kako preživeti ponedeljek

Že ko sem vstala, sem začutila, da bo današnji dan zelo naporen. Feng shui je to potrdil, saj se današnji dan imenuje "Destroy" in je najslabši dan v mesecu. Dober je "samo" za odhod (iz zakona, podjetja) ...

Da pa ne bomo preveč "destroy", vam pošiljam malo humorja - zabavne stavke, ki nastanejo zaradi napačne uporabe slovenske slovnice.

- Prodam posteljo za ženo, ki je zložljiva.

- Prodam psa. Žre vse. Posebno rad ima otroke.

- Visoko kvalificiran čevljar izdeluje gojzarje, čevlje in sandale po naročilu in po meri. Tudi iz kože cenjenih strank.

- Lopov, ki mi je ukradel stopnice v hišo, naj mi jih takoj vrne, sicer se bom odločil za drugačne korake.

- Zaradi nepredvidenih razlogov je združenje jasnovidcev odložilo nocojšnji sestanek.

- Pogrebno društvo sporoča, da so odjemalci, ki smo jih postregli, naše najboljše priporočilo.

- Iščemo ljudi, ki znajo šteti do deset, da bodo preverjali število prstov v naši tovarni rokavic.

- Na vratih mesnice je mesar pustil listek: "Jutri bom klal. Postavite se pravočasno v vrsto."

- Na oglasni deski krajevne skupnosti je bilo sporočilo: "V soboto ob desetih bo streljanje rezervnih oficirjev. Kdor ne bo prišel, bo obešen na oglasni deski ."

- V vasi stoji razglas: "Tisti, ki tistega, ki je desko, ki pot, ki proti Zgornjim Ruknjam vodi, kaže, vzel, prijavi, bo dobil lepo nagrado."

- Torkova gledališka matineja ta teden izjemoma ne bo v četrtek zvečer, ampak v soboto popoldne."

- Opozorilo v restavraciji: "Direktor ni odgovoren za plašče, površnike in dežnike, ki jih ukradejo v tem prostoru, razen če ga zasačite pri dejanju."

- V prometni nesreči je bilo pet mrtvih, od tega dva huje.

- Oni je zapeljal levo, nato pa desno, potem spet levo, preden sem se lahko zaletel vanj.

- Povozil sem nekega moškega. Priznal je, da se mu je to že enkrat zgodilo.

- Pešec kratko malo ni vedel, kam hoče, in tako sem ga povozil.

- Moj avto je peljal naravnost, kar v ovinku na splošno povzroči zapuščanje cestišča.

- Neki pešec je stekel proti meni in brez besed izginil pod mojim avtomobilom.

- Še nikoli nisem pobegnil s kraja nesreče. Nasprotno: vedno so me morali odnesti .

- Vaš zavarovanec je treščil v moj frizerski salon. Med popravilom je bilo moje poslovanje omejeno. Stranke sem lahko strigel in bril samo zadaj.

Vir: Forum prevajalcev
A ne, da se že bolje počutite?

sreda, 16. november 2011

Zdravje: Tek povzroča celulit

Ko sem prebrala spodnji članek, sem bila navdušena. Končno si nekdo upa reči, da je tek lahko tudi škodljiv! To tezo sem omenila svojemu trenerju, pa se ni strinjal z mano. Na žalost mu nisem mogla ugovarjati, saj sem bila zadihana zaradi hitrega teka ...

Moj nasvet: tek je zdrav, če ne pretiravamo in smo res zelo zdravi. Glavni problem pa je zakisanost telesa, ki nastane tako pri teku kot pri vajah za moč.

Vir: Dnevnik

London - Številna leta je tek predstavljal idealno obliko razgibavanja, saj izboljšuje telesno pripravljenost, zdravje srca in pa spodbuja metabolizem, kar pripomore k izgubi odvečnih kilogramov. Poleg tega je ta šport brezplačen (razen začetnega nakupa tekaških čevljev), izvajamo pa ga lahko kjerkoli.

Ampak – ali je tek resnično tako zdrav? Greg Brookes, osebni trener iz Londona, ki ima na seznamu strank tako zvezdniška imena kot britanske gospodinje, je sestavil seznam "sedmih smrtnih grehov“ pri teku.

Pri teku se zmanjša velikost srca

„Veliko ljudi se odloči za tek, da bi izgubili odvečne kilograme, a ne deluje vedno tako,“ pravi Brookes. Prepričan je, da tek pravzaprav zmanjša velikost posameznikovega srca. „Majhne mišice porabijo manj energije in so bolj učinkovite,“ pravi. „Srce je mišica in če ga silite, da gara dlje časa, se bo po naravni poti skrčilo, da bo porabilo manj energije in postalo bolj učinkovito. Če želite povečati vaše srce, morate delati vaje za moč, ne pa za vzdržljivost,“ je prepričan.

Poškodbe pri ponavljajočih se gibih

Pravi tudi, da tek povzroča poškodbe pri gibih, ki jih neprestano ponavljamo – to bo znano predvsem vsem tistim, ki imajo težave z gležnji in koleni, ki niso prenesli hudih obremenitev. „Med tekom so vaši sklepi obremenjeni z 2,5-kratno telesno težo posameznika. Če takšno silo neprestano ponavljamo, bo sčasoma najšibkejši sklep popustil in se poškodoval. Ponavadi so prvi na vrsti gležnji in pa kolena, v večini zaradi slabe stabilnosti kolkov in osrednjega dela telesa,“ dodaja Brookes.

Tek lahko metabolizem tudi upočasnjuje

V nasprotju s splošnim prepričanjem, da vsakršno gibanje pospešuje metabolizem, pa se pri teku včasih pripeti ravno nasprotno. Tek na dolge razdalje bo izčrpal naloženo energijo in nato za izvor energije začel uporabljati mišično tkivo. „Če želite porabiti nakopičene mišice in upočasniti metabolizem, potem nadaljujte s tekom,“ pravi Brookes ter dodaja, da lahko ob teku telo celo nalaga maščobe. „Maščoba je eden najbolj priljubljenih virov energije vašega telesa. Več kot tečete, bolj se vaše telo pripravlja za naslednji tek. Tako bo začelo zadrževati več in več maščob.“

Še en razlog, zakaj ne boste vitkejši je, da je telo neverjeten stroj, ki se prilagodi na skorajda vse situacije. „Dlje kot tekate, boljši postajate pri tem, pa tudi bolj učinkoviti, hkrati pa s tem začnete porabljati manj energije, kar pomeni, da pokurite tudi manj kalorij,“ je prepričan Brookes.

Je tek zdrav, ali ne?

Tek in celulit

Potem pa je tukaj še vprašanje celulita v povezavi s tekom. Že kmečka pamet pove, da pomanjkanje gibanja sproža slabo limfno in krvno kroženje, pa tudi slabo limfno drenažo, kar povzroča celulit. Marco Mastrorocco, vodja trenerjev in menedžer telovadnice v Londonu, pravi, da lahko napačna telovadba (na primer tek) pravzaprav poveča možnosti za razvoj celulita. „Če vadba traja predolgo, kot na primer pri dolgotrajnem teku, se sprožajo prosti radikali, ki sčasoma škodijo celicam. Naše telo lahko sledi naporom, če se ta sproža v hitrih intervalih,“ pravi Mastrorocco.

Podobno misli tudi Carole Caplin iz kluba za zdravje Lifesmart: „Mnogo ljudi meni, da je celulit nekaj, česar se lahko enostavno znebimo, a ne gre tako. Gibanje je ponavadi dober 'stres' za telo, a se lahko v primeru teka celulit le še dodatno nalaga.“

Intenziven trening je boljša ideja

K vsem tem razlogom, zakaj tek morda ni vedno najbolj zdrav, dodajte še težave s srcem, srčni napad ter dejstvo, da je tek naravnost dolgočasen in da zanj potrebujemo dosti časa, pa imate dopolnjen seznam največjih „grehov“.

Zato se ob tem sproža vprašanje, kaj naj bi počeli namesto njega. Za Brookesa je odgovor enostaven – visoko intenziven trening. „To je kot vaja povečanja moči za srce in pljuča. Poleg tega pa izgubite več kalorij, učvrstite srce in sklepe, hkrati pa pospešite metabolizem – povrh vsega pa traja le deset minut,“ je razložil. „Obstaja veliko načinov za izvajanje intenzivne vadbe. Ogrevanje potega kakšnih pet minut, nato kakšnih 30 sekund hitro tečete, ter zaključite z 90 sekundami počasnega teka ali hoje,“ dodaja. Vajo ponovite od tri- do osemkrat, podobne vaje pa lahko delate tudi na veslaški napravi ali pa sobnem kolesu. „Slaba stran tega je, da res trpite, ko delate te vaje.“

torek, 15. november 2011

Življenje: Današnji dan

Začel se je z normalnim vstajanjem ob 6.45. Zadnje čase premalo spim, zato bi z veseljem ostala v postelji. Ampak, moje črevesje, ki je vedno bolj pod vplivom ascendenta v znamenju device (redne navade), me je usmerilo naravnost do stranišča. Zajtrkovala sem eko mandarino in domači kivi (ja, že drugo leto smo v Murglah pridelali kivi).

Ob 8. uri se je začel trening in, kot vedno, sem zamujala - samo nekaj minut, treba je vedeti, kje je meja, preden trener znori. Seveda sem se mu opravičila in takoj opazila, da je dobro razpoložen. Ojoj, trening bo naporen. Če je dobre volje (kar je v 99%), se ne zmeni za moja stokanja, izgovore, grožnje ...

Na mojo željo sva najprej začela z dolgim tekom po telovadnici, potem pa se je odločil za posebno prefinjeno metodo mučenja: vaje za gibčnost. To (v skrajšani obliki) izgleda tako, da prime mojo nogo, jo prepogne v najmanj dveh točkah, zvija in razteguje kite. Če premalo kričim od bolečin, si pomaga z nogo ali svojo lastno težo, fiksira druge dele telesa in še bolj razteguje.

Po pravici povedano, niti ne vem natančno, kaj počne, ker sem od bolečin v nekem posebnem stanju. Je to, kar počne z mano, kaznivo? Ko protestiram, me z modrimi očkami samo pokroviteljsko pogleda in začne razlagati, kje vse sem zakrčena. Zanalašč uporablja strašno učene besede, samo, da bi me zmedel in da ne bi opazila, kako mi je nogo potisnil proti vratu - ha, poskusite to narediti, ko ležite na trebuhu!

Po treningu sem pospravila in obesila perilo, opravila nekaj telefonskih klicev in razmišljala o predavanju v Kalčku, ki bo januarja 2012. Med gospodinjskimi deli sem gledala ponovitev nemške oddaje Hart aber fair, tema je bila Izgorelost - modna ali kužna bolezen? (Burnout - Modekrankheit oder echte Seuche?).

Izgorelost je vedno bolj prisotna med Nemci, v zadnjih 10 letih se je povečala za 6 krat, so povedali v oddaji. Verjamem, da v Sloveniji ni nič bolje, samo tiho upam, da nas naši balkanski geni vsaj malo varujejo pred izgorelostjo.

Pred izgorelostjo se zavarujemo tako, da načrtujemo čas za počitek, zabavo, sprostitev. Pri tem ne sme biti nobenih izgovorov (zato tudi hodim na treninge z osebnim trenerjem), drugače hitro zbolimo. Naučiti se moramo uživati v majhnih uspehih. Tudi to, da smo pospravili kuhinjo ali našli sliko za hodnik, je uspeh, ki ga lahko proslavimo.

Med oddajo me je prešinilo: a te ni včeraj dragi mož vabil na izlet, ven iz ljubljanske megle? Ja, je, pa sem ga grdo pogledala in začela naštevati, kaj vse moram narediti. Takoj sem ga poklicala in rekla, da greva na sončni izlet. Če že imava svojo firmo, z vsemi riziki samostojnega podjetništva, potem si lahko privoščiva tudi izlet sredi dneva.

In sva šla. Prvoten cilj je bila Izola, potem pa sva se odločila za Bled, ker je bilo tam več sonca. Kako sva uživala! Sonce je bilo že kičasto toplo, natakarica je stregla v majčki s kratkimi rokavi. Bled je bil ravno prav prazen, srečala sva nekaj turistov in enako število domačinov.












Ruth ni bilo doma, zato sva se odpeljala direktno nazaj v službo. Te ure je potrebno nadoknaditi, delo vedno počaka. Pa ne bom ostala predolgo, saj bom zvečer dobila infuzijo z železom. Opogumila me je Ruth, ki se je prav tako borila s slabokrvnostjo. Eno infuzijo sem že dobila; doza je bila majhna, pa se mi zdi, da sem že občutila efekt.

Kot vidite, sem znova poskusni zajček. Verjetno bodo infuzije z železom na koncu res najboljša rešitev za anemijo. Bom poročala, kakšni bodo rezultati. Pst, samo vam - če za povečanje feritina izve trener, pri treningih ne bom več imela izgovorov ...

petek, 11. november 2011

Politika: Parlamentarne volitve 2011 - nujne predpriprave

Čisto naključno sem našla dve zelo kakovostni pogovorni oddaji, ki mi bosta pomagali pri odločitvi, koga voliti. Nisem še čisto odločena, nasprotno, vedno bolj zmedena postajam, zato sta omenjeni oddaji samo nujna predpriprava na resnejše feng shui analize. Na spodnjih povezavah si lahko obe oddaji ogledate, na primer, med čiščenjem ali likanjem. Res priporočam, gostje so bili suvereni in z njihovimi pogledi se osebno zelo strinjam.

Radijska oddaja Intelekta (8.11.2011) in televizijska oddaja Odkrito (8.11.2011).

V feng shuiju poznamo različne prerokovalske metode (ojoj, če bi mojster Chan to prebral, bi me za ušesa, ampak na blogu moram pisati poljudno). Te metode so seveda več kot samo sredstvo za napovedovanje prihodnosti; v odgovorih se skriva globoka (kitajska, taoistična, azijska) filozofija in modrosti.

Najprej sem med šolanjem slišala o I Ging-u in si tudi nabavila nekaj knjig. Seveda sem kupila "biblijo" I Ginga - prevod Richarda Wilhelma, ki ga lahko berem v nemškem originalu. Slovenski prevod, ki ga je napisala Maja Milčinski, sem si morala skopirati, saj je hitro pošel. Prejšnji mesec pa sem na moje veliko veselje odkrila ponatis, zato hitro v knjigarno, če vas I Ging zanima.

Še to: korektnejši zapis I Ginga bi bil Yi jing, ki ga uporablja tudi Maja Milčinski, vendar je navada železna srajca, pa tudi na internetu boste našli več rezultatov v "stari" obliki zapisa.

V moji knjižnici je še najmanj pet knjig različnih avtorjev, saj literaturo uporabljam tudi za učenje triagramov in heksagramov. Zopet poenostavljeno: triagrami so simboli, sestavljeni iz treh prekinjenih ali neprekinjenih črk, heksagrami pa so sestavljeni iz dveh triagramov, torej imajo šest črt.

Čez nekaj časa sem se opogumila in začela metati kovance. Moram povedati, da se to zgodi največkrat trikrat na leto, ko sem res v dielmi, kako in kaj. Do sedaj me I Ging ni razočaral, vedno je imel "prav".

Naslednja prerokovalska metoda, ki me je navdušila je bil Mah Jongg. Moj prvi učitelj feng shuija, mojster Derek Walters, je izdal karte za Mah Jongg in knjigo z navodili. Prve previdne poskuse s postavljanjem vprašanj sem naredila šele pred tremi leti in vedno bolj sem navdušena.

Medtem, ko je potrebno pri I Gingu postaviti zelo natančno vprašanje (kdo, kaj, kdaj), smo lahko pri Mah Jonggu svobodnejši. Derek Walters je v svoji knjigi napisal, da je želel vedeti čim manj podatkov  o stranki in problemu. Zadovoljen je bil z grobo smerjo, na primer, ali gre za poslovni ali zdravstveni problem.

V Mah Jonggu iz kupa izberemo 13 kart, ena je sredinska, druge razporedimo po štirih smereh. Poznavanje feng shuija mi je pri interpretaciji kart v veliko pomoč, saj točno vem, kaj predstavlja karta "Zahod" ali "Tiger". Interpretacija traja kar nekaj časa in lažje jo je delati za druge. Do sedaj sem našla samo eno, zelo skeptično "žrtev", ki mi je na koncu priznala, da je imel Mah Jonggu še kako prav.

Nemška izdaja knjige, letos je izšel tudi prenovljeni original v angleščini, sem opazila na Amazonu

Pozitivno pri Mah Jonggu je tudi to, da nam pove, v kakšnem stanju je spraševalec (stranka), da lahko razberemo časovni vpliv razvoja dogodkov, opozori nas na težave med iskanjem rešitev in pove končno sodbo. Do sedaj je imel Mah Jongg vedno prav in še naprej ga bom z veseljem uporabljala.

Pri iskanju odgovora, koga voliti, bom torej zanesljivo vrgla karte Mah Jonggu. V redu, vi skeptiki, vi se kar smejte, jaz sem pa prepričana, da mi bodo karte pomagale pri odločitvi.

Feng shui analizo Slovenije sem že naredila, zato vem, da je potrebno izbrati kandidata, ki je usmerjen v prihodnjost, ki nas združuje in ne ločuje. Zato Janša takoj odpade. Koliko škode je naredil on (in njemu podobni) na tem področju, res žalostno, da je nekdo za svoje (politične) interese sprl narod, ki je že živel v slogi.

Ogledala si bom tudi datum volitev - v imperialnemu feng shuiju  lahko vsak časovni podatek opišemo z dvojnim kua številom. Koga bo ta dan podpiral? To ne bo imelo velikega vpliva, me pa vseeno zanima, na kakšen dan bodo volitve. Predstavljajo namreč rojstvo nečesa novega, zato je datum volitev zelo pomemben (kot prvi vdih novorojenčka).

Za več ne bo časa, vendar mislim, da bo dovolj podatkov za pametno odločitev. Brez skrbi, o vseh ugotovitvah bom poročala na blogu.

četrtek, 10. november 2011

Rožice: Jesen v Murglah

Tako je konec oktobra izgledal vrt v Murglah, kjer imamo poslovne prostore:



Letos spomladi sem kupila tole travo in šele sedaj sem izvedela, kako se imenuje: carex muskingumensis - palmasti šaš. Potrebuje "vlažne noge", zato ga pogosto sadijo poleg ribnikov. Drugače pa je nezahtevna rastlina z zanimivimi listi; na preveč suhi legi bi zelo verjetno dobila rdečega pajka (pršice).




Kot vidite, imamo v Murglah veliko javorjev. V atrijskem vrtu se odlično počutijo, počasi rastejo in nas jeseni razveseljujejo z barvastim cvetjem.

Letos sem bila za jesenske zasaditve čisto brez idej. Tole je nastalo in upam, da bodo rožice dobro preživele zimo. V loncu so že posajeni tulipani v dveh velikostih barvah.


Nič nisem "barvala" v fotošopu, točno tako izgleda v realnosti!






sreda, 9. november 2011

Zdravje: Diete in enolična prehrana - velika bedarija

Spletne strani z različnimi kozmetičnimi, prehranskimi, seksualnimi in športnimi nasveti ne obiskujem redno, tja pridem, ko po spletu iščem določene teme. Če pa že pridem na kakšen takšen portal, sem zgrožena nad nivojem člankov. Saj vem, kdo jih piše in kako, vendar sem vseeno vedno znova presenečena, kaj objavijo. Prepričana sem, da dobro spremljajo statistiko, zato objavljajo teme, ki jih njihovi bralci največ berejo: hujšanje, kozmetika, trači, šport in seks.

Spodnji članek je lep primer prepisovanja (angleških?) člankov brez slehernih kriterijev. Svetujejo nam, da naj jemo enolično hrano! Svetujejo nam 5 obrokov na dan, da bo ja nivo insulina ves dan visok in se bo črevesna slinavka čim hitreje izčrpala. Dobra pot do diabetesa ali raka trebušne slinavke, ki v 99% pomeni smrtno obsodbo. Jedilnik, ki nam ga svetujejo, je katastrofa, saj je poln sladkorja, ki bo zopet vplival na insulin.

Tako, preberite spodnji članek, vendar se iz njega naučite samo to, da se tako ne prehranjujemo zdravo. O zdravem hujšanju sem že pisala, prav tako o sodobni prehranski piramidi.

"Pred leti so strokovnjaki ljudem svetovali, naj jedo čim bolj raznovrstno hrano. No, to je bil brez dvoma dober nasvet v času, ko so vsi jedli pečeno svinjino, zmečkan krompir in konzerviran fižol. Zdaj so dietetiki in nutricionisti malo obrnili ploščo, saj vse bolj velja, da je za zdravje in vzdrževanje ustrezne teže najprimernejša precej enolična prehrana, in to vsak dan približno ob isti uri.

Zakaj te spremembe?

Zdaj živimo, vsaj zahodni in razviti del sveta, v okolju, kjer je na vsakem koraku hrana. V vsakem mestu in kraju nam nekdo ponuja hrano, in če ne sledimo nekemu prehranjevalnemu ritmu in obrokom, lahko kaj hitro zapademo v nekontrolirano in nezdravo prehranjevanje.

Ljudje imamo večinoma tudi zelo slab 'gumb za vklop in izklop', zato nas večina je tudi, ko nismo lačni. Da ohranite in vzpostavite zdrav način prehranjevanja, je najbolje, da se držite svojih obrokov in ritma.

Kako poteka monotona dieta

Izberite tri obroke v dnevu, pri katerih vas bo najmanj motilo, da jeste vedno enako hrano. No, vsaj približno enako – izberete lahko na primer solato, a vanjo daste vsakič drugo zelenjavo, del zelenjave lahko tudi popečete, skuhate …

Zajtrk
Vedno odlična izbira so misliji s sadjem in navadnim jogurtom ali mlekom.

Dopoldanski prigrizek
Vsak dan ga imejte ob 10.30; izberite sadež in različne oreščke.

Kosilo
Vedno imejte super solato z lahkim prelivom. Skoraj vsaka restavracija ima na jedilniku nekaj solat. Če si solato delate sami, vsak dan zamešajte kaj drugega.

Popoldanski prigrizek
Naredite si skodelico temne vroče čokolade ali pa pojejte kos svežega sadja, lahko tudi paradižnik in papriko.

Večerja
Morda kos piščančjih prsi ali puranji zrezek in veliko zelenjave.
Ključ do uspeha je, da se izogibate dvema najhujšima dietnima grehoma preobjedanju in izpuščanju obrokov
Oboje se le igra z vašim metabolizmom, ki povzroči, da pridobivate odvečne kilograme in izgubljate energijo.
Ko padete iz svojega utečenega ritma prehranjevanja – to se bo prej ali slej tudi zgodilo – poskrbite, da se čim prej spet vrnete v stare tirnice. In seveda lahko malo pomešate obroke, naj večerja na primer postane obrok s super solatami, zjutraj pa si privoščite vročo čokolado z mandeljni.

In zakaj ne bi ubrali prostega sloga za kosilo? Kakorkoli se že pač odločite, nikar se vsaki dve uri ne premislite, kaj bi jedli. Kljub bogati izbiri je svet zdaj tako naravnan, da bo na koncu vaša izbira najbolj uboga in najbolj redilna."

Iz revije Lisa

Vir: http://www.aktivni.si/, 1.11.2011

torek, 8. november 2011

Politika: Parlamentarne volitve 2011 - prve ugotovitve

Še vedno ne vem, koga bi volila. Pa vi? Po volitvah se vedno jezim, ker sem se premalo politično angažirala - s tem mislim, da sem naredila premalo analiz (na primer, kitajskih horoskopov, dvojnih kua števil ...), koga voliti.

Časnik Finance je naredil anketo in rezultati so zelo zanimivi, saj Janši ni niti pri enem kriteriju dobil največ glasov. Zmagal je Janković, Virant je bil drugi.

Moja najpomembnejša kriterija sta, poleg inteligence, ekologija in ženske. Vsi trije kandidati so dovolj inteligentni, glede ekologije porazni, glede žensk pa tudi. Ne, dragi moji, ne mislim na žene, ljubice in oboževalke, ampak na njihove sodelavka. Za Janšo vemo, kakšne sodelavke ima okrog sebe, zato niti ne bom izgubljala besed. Virant ima v svoji ekipi samo "fante", Janković pa je malo boljši.

Koga voliti? Se bosta Janša in Virat po volitvah res pobotala in sklenila koalicijo? Groza, potem se lahko samo še izselim. Jankovića tudi nimam zelo rada (zaradi garaže pod ljubljansko tržnico ima veliko črno piko), vendar sem prepričana, da bi s svojo karizmo znaj najbolje reogarnizirati državo in uravnotežiti proračun. Kaj bi lahko dosegla koalicija Janković-Virant?

Veste, kaj bi bilo zabavno? Koalicija Janković-Karel Erjavec! Kaj menite?

Preveč odprtih vprašanj, potrebno bo uporabiti znanje iz feng shuija. Mislim, da bo najbolj primeren Mah Jong, če bom le imela čas za interpretacijo. Bom poročala.

Vir: Finance