Vseživljenjski zapiski radovedne kreativke s smislom za taktiko in strategijo, branje knjig, potovanja, božanje psa ter sajenje rožic, ki ne prenese posploševanj, ozkogledosti in neiskrenosti.
petek, 2. julij 2010
Zdravje: Povišan holesterol - kako ga uspešno znižati
On: "Ne, ne smeš!"
Ona: "Pa te bom, ker se tako grdo zafrkavaš!"
On: "Ta teden so me pacientke že spraševale, kako je bilo na poroki v Firencah, dovolj si napisala!"
Zgornji dialog je danes zjutraj potekal med mano in mojim možem, ki ga ne smem omenjati na blogu, če gre za privatne zadeve. Seveda neprostovoljno pride "v teme", ko grem na potovanje ali poroko. Vzrok za besedni dvoboj je bil kompliment, kjer je namesto besede ljubezen uporabil besedo bolezen ("Moja draga bolezen!"). Ja, se zgodi, če si poročen s tujcem, seveda pa je najmanj 7,69% možno, da se mu jezik ni pomotoma zapletel ... Zato ga tudi omenjam na blogu - v preventivne namene!
Mojega dragega moža bom v današnjem prispevku citirala še enkrat. Na forumu Zdravilstvo je namreč zelo lepo opisal, kako ukrepati pri povišanem holesterolu:
Holesterol je življenjsko pomembna snov, ki jo lahko telo samo proizvaja in, če je prisotna, tudi resorbira iz hrane. Če telo za boljše delovanje potrebuje več holesterola, ga tudi več proizvede.
Na žalost zdravniki in zdravilci še vedno priporočajo diete brez holesterola. To ni učinkovito! Vse študije kažejo, da se z dieto zmanjšajo vrednosti za največ 3 %. To je pri vrednosti holesterola na primer 6 komaj 0,18 enot. Pozabite na dieto brez holesterola, ker ni rešitev.
Poglejmo si, zakaj sploh pride do povišanih vrednosti holesterola (obstajajo tudi genetični vzroki, kjer so lahko vrednosti višje od deset). Holesterol je neke vrte lepilo, s katerim telo popravi/zamaši poškodovane stene žil. Če je holesterol visok, to pomeni, da je ožilje močno poškodovano. Tablete za zniževanje holesterola znižajo njegov nivo, stene ožilja pa ostanejo poškodovane. Še huje, ker telo nima več na razpolago dovolj "lepila", se poškodbe večajo. Tablete torej tudi niso prava rešitev (razen pri genetsko pogojenem visokem holesterolu).
Zakaj nastanejo poškodbe na stenah žil? So znak pomanjkanja mineralov, maščobnih kislin in vitaminov. Na te poškodbe lahko zelo vplivamo z zdravo prehrano (veliko kakovostnega sadja in zelenjave), ne suhega sadja in vseh vrst sladkorja, ker sladkor najbolj zakisa in jemlje vitamine in minerale. Zaradi pomanjkanja maščobnih kislin morajo pacienti uživati veliko lamenega olja (visoko kakovostnega, ki ga ne boste dobili v prvem supermarketu), izogibati pa se mora hidrogeniziranim ali delno hidrogeniziranim maščobam in oljem (na primer margarini). Tudi kakovostni prehranski dodatki lahko pomagajo.
Pri odraslih je ponavadi potrebno očistiti jetra (žolčni kamni in pesek), da se vrednosti holesterola stabilizirajo.Če boste nekaj časa izvajali predlagane ukrepe, boste opazili, da se vrednosti holesterola same od sebe nižajo, saj telo ne potrebuje več toliko "lepila" za popravilo sten ožilja.
četrtek, 1. julij 2010
Delo: Četrtkov delovnik
Z Dominikom sva prvič letos jedla hitro fermentirane kumarice (v Prlekiji jih imenujemo pocani murki). Mljask, kako so bile dobre in osvežilne!
Ptički moje rožice vidije iz te perspektive ...
Po zajtrku sem se odpeljala v Murgle, nato pa v vrtnarijo Reš. Šla sem po dve koriti, ki bosta ojačali mojo (žensko) stran parcele v Murglah. In seveda obiskat Ruth. Pridno je zalivala rožice, ki jih je letos res veliko. Pojdite si ogledat vrtnarijo, na vsakem vogalu boste našli zanimivi detajl.
Samo na zahodni strani hiše je bila še senca, zato sem hitro naredila nekaj fotografij.
Ob 12. uri me je že čakala stranka in posvetili smo se urejanju okolice. Ne toliko vrtu, kot terasi, stopnicam, podpornemu zidu in vhodu. Vsi ti elementi so še kako pomembni, da energija sploh pride na parcelo in naprej v hišo.
Domov sem prišla lačna in utrujena, vendar delavnika še ni bilo konec. Ura je 19.10 in kmalu bom lahko šla domov. Moram še pospraviti kuhinjo, zaliti kritično suhe rože in posaditi nekaj grmičkov (v novi koriti). Na sreči je jutri še en delovni dan.
Zdravje: Brez modrčkov in tangic
Ne, tudi ta morski lev ne želi nositi modrčka in tangic ...
Ostro oko moje svetovalke je seveda takoj opazilo, da nosim čisto normalne spodnje hlače. Zato me je Lea poskušala navdušiti nad tangicami, vendar so to bili bolj šibki poskusi, ki sem jih gladko odbila. Ne, tangice ne pridejo na mojo rit(ko).
Pustimo osebne preference ob strani, pomembnejši so zdravstveni argumenti, zakaj so tangice nesprejemljive. Na internetu sem poiskala ta dejstva o tangicah:
1. Ozek trakec, ki poteka med ritnicami, draži kožo, ki je na tem mestu zelo tanka. Več kot 75% žensk ima ta predel vzdražen ali vnet. Tangice se s trakom zažirajo tudi v vaginalni del, koža se vname, pojavijo se vnetja, tudi glivice (kandida) in hemeroidi. Še en problem nastane zaradi traku: bakterije se iz analnega dela prenašajo v vaginalnega, in obratno.
2. Večina tangic je narejenih iz umetnih materialov, ki ne dihajo. Koža je ves čas mokra, tangice tudi, zato imajo bakterije in glivice idealne razmere za razvoj.
3. Materiali za tangice so velikokrat pobarvani s strupenimi barvami oziroma z "normalnimi" barvami, ki hitro postanejo strupene. V čem je problem? Na tistih mestih, kjer je koža odrgnjena in vneta, nimamo zaščite. Zato snovi iz barve z lahkoto prodrejo v telo in nas zastrupljajo. Kajti, te barve so varne na koži, nihče pa jih ni preizkusil, ali so varne tudi "v koži". Lahko si predstavljate, da proizvajalcev ti problemi ne zanimajo. Odrgnjena ritka - vaš problem! Prehajanje strupov iz barve v telo - vaš problem! Dražji stroški proizvodnje in padec prodaje - naš problem, zato bomo tiho, dokler bo šlo.
4. Ženske kupujejo premajhne spodnje hlače in tangice.
Kaj strokovnjaki priporočajo pri tangicah:
- Nosite tangice iz naravnih materialov (bombaž, svila), ki dihajo in zrak lahko kroži.
- V vročem, vlažnem poletju so tangice absolutni tabu.
- Kupite raje eno številko večje tangice, saj vas bodo manj odrgnile, pa še bakterije se bodo težje razvile.
- Ne nosite tangic ves čas, ampak samo občasno.
sreda, 30. junij 2010
Šport: Nagrada bo sladka
Nisem postala športna odvisnica, brez skrbi. Trenerja sem samo malo dražila in čustveno izsiljevala. Odkar sem mu povedala, kaj je čustveno izsiljevanje, se ob mojih poskusih zelo zabava in nimam prav veliko uspeha. Po drugi strani me 10-dnevna pavza zelo skrbi, saj bova po dopustu začela z vadbo v naravi. To pomeni, da bom tekala od ene do druge vadbene postaje, tam pa me bodo čakale vaje, kot v fitnesu. Samo, da je zunaj več kisika in se še bolj utrudiš.
Vem, da nimam dovolj kondicije za takšne intenzivne treninge. Ampak, to je tudi smisel treninga, da greš preko svojih sposobnostih - bi v zboru zapeli vsi trenerji. Kar mi naslednji dan, ko me bolijo mišice, čisto nič ne pomagala. Današnji "poslovilni" trening je bil zelo naporen, zato že čutim nekaj mišic okrog ramena ...
Zdaj me že bolje razumete, a ne? Če že ne bo nadomestnega trenerja (seveda sem Alešu opisala, kakšnega si želim, ampak ga v Sloveniji ni, mi je zatrdil), sem morala narediti novi načrt. Še vedno imam nekaj časa, da se z Alešovo ženo dogovorim o posebnem, dopustniškem jedilniku. Tako bi moj trener prišel z dopusta odebeljen in z manj kondicije, in treningi v naravi bi bili lažji, saj bova po gozdu tekala oba. (Na žalost načrt ni izvedljiv, ker bodo na dopustu jedli zdravo, celo sokovnik gre z njimi!)
Načrt B je malo manj prijazen za moje maščobne celice in lenohitis: vsak dan ob 6. uri se bom odpravila na tek in vadbe v naravi pričakala s primerno kondicijo. Prosim lepo, če se domislite načrta C, D ali E, mi takoj sporočite, nagrada bo sladka ...
torek, 29. junij 2010
Potovanje: Berlin z Rajkom
Z Rajkom, ki je lastnik vrtnarije, sva v petek najprej raziskala njegovo strokovno področje, v soboto pa se zasluženo odpravila v nakupovalni center.
Fotografij je še veliko, jih bom v naslednjih dneh objavila. So pa bili trije dnevi premalo za ogled samo najpomembnejših znamenitosti. Berlin bom znova obiskala naslednje leto jeseni, ker bi si rada ogledala Potsdam in znameniti Foersterjev vrt. Karl Foerster je veliko delal s travami in prav jeseni so najlepše.
ponedeljek, 28. junij 2010
Življenje: Feng shui in sindikati v Emporiumu
Hiša že stoji oziroma družina že en mesec živi v njej. Gospa L. me ni upala povabiti na obisk, ker niso upoštevali mojega (=feng shui) predloga za fasado ... Drugače pa se fantastično počutijo, hiša je krasna in po njihovem dopustu lahko pridem na obisk.
Seveda tudi mene zanima, kakšno hišo smo naredili. Novogradnje so moji sanjski projekti, saj lahko pokažem vso svoje znanje. Res je, da je pri načrtovanju nove hiše veliko možnosti za ustvarjanje, vendar samo teoretično. Praktično pa hitro naletimo na omejitve in tam se lahko izkažem (z dobrim arhitektom ob strani).
Trenutno načrtujemo štiri nove hiše in vsaka je zgodba zase. Res uživam!
Janeza Posedija poznam iz študentskih časov in skoraj bi postal moj sorodnik. Seveda ga še vedno kličem Jani in še vedno mi je všeč njegovo humorno izražanje. V Emporium je prišel bolj po naključju, saj so zaprli njegove priljubljene trgovine v drugih delih hale. Ne vem, ali je kaj kupil, iskal je nekaj za obleči.
Seveda sem ga takoj podražila, ali išče rdečo kravato za pogajanja, pa me je takoj popravil, da takrat ne nosi kravat.
Kot lastnica podjetja sem avtomatično na drugi strani sindikalne pogajalske mize. Janija si nikakor ne bi želela za nasprotnika, ker je retorično spreten, vzdržljiv in pameten. Škoda, da nisva imela več časa za klepet, zaneljivo bi mi znal povedati veliko zanimivega.
Nikoli nisem bila v sindikatu, nimam pa nič proti njim. Zame bodo sindikati javnega sektorja postali dosti bolj verodostojni, ko se bodo začeli pogovarjati o merjenju delovne učinkovitosti. Jesen bo zelo zanimiva in prav rada bi bila majhna muha na mizi med Janijem, Štrukljem in ministrico Irmo.
Hm, mogoče pa bi me povabil zraven, če bi mu pomagala pri izbiri primerne (power) srajce. Ne, ne pride v poštev, vedno držim z ženskami!