Ravno dolžina kuhanja neoluščenega riža je glavno vzrok za uživanje prečiščenega. Basmati riž se skuha v 15 minutah, v tem času pripravim zelenjavo in obrok je skuhan.
Vseeno sem zadnjič kupila mešanico neoluščenega in divjega riža. Že dopoldne sem ga skuhala in del pojedla za kosilo. Samo z aromatiziranim oljem sem ga začinila, vendar je bil zelo okusen, saj neoluščeni riž diši po oreških.
Po kosilu sem odprla novo izdajo Öko Test, nemško revijo za potrošnike. Glavna tema: kakovost riža. Ojojojojoj ... Na kratko so ugotovitve takšne: bolje je jesti oluščen riž, ker vsebuje manj strupov. Najbolj "čist" je bil basmati riž. Ravno v lupinico neoluščenega riža se shranijo pesticidi, pa tudi mineralna olja (MOSH, MOAH) iz embalaže (karton, juta vreče) ter arzen iz zemlje.
Tudi riž z ekološkim certifikatom je bil močno obremenjen s strupi! Kar svojim strankam vedno znova razlagam: da naj pazijo pri nakupu alg, ker ekološki certifikat ni garancija za čistost alg.
Še en podatek me je šokiral:
Za 1 kilogram riža je potrebno 3.400 litrov vode. Za primerjavo: koruza potrebuje 900 litrov, 1 kg govedine 15.455 litrov.
Dobra novica je tudi ta, da je bil v vseh testiranih vrečkah res riž, ki je bil deklariran (ni samoumevno, še posebej pri basmati rižu). Na žalost se je slabo odrezal tudi riž iz Italije, Francije in Španije - sama sem naivno mislila, da je evropski riž bolj "čist".
Moja porcija neoluščenega riža. Koliko strupov je bilo v njej?