S čim si služim denar

ponedeljek, 30. december 2013

Grdo-lepi Lotmerk

Najprej informacija za nepoučene: Ljutomer se po prleško imenuje Lotmerk. To nista dva kraja, kot so dolgo časa mislili mojo sošolci.

Za božič sem bila doma, seveda je bilo lepo, kaj sploh sprašujete. Vse je bilo dobro: hrane ne preveč ali premalo, darila ne prevelika ali premajhna. Po božičnem kosilu sem se odpravila na sprehod s fotoaparatom. Ugotovila sem, da je lepih motivov po mestu bolj malo, zato sem iskala tudi manj lepe. Kar nekaj jih je ...

Na moje glasno razmišljanja, ali naj nekaj grdih motivov pošljem županji na občino, me je mama hitro poučila: ni treba, saj ima županja sama oči!

Tako, pa bodo lepe in manj lepe kotičke glavnega mesta Prlekije, videli vsi, razen ljutomerske županje ...


Kot sem se že nekajkrat razburjala: Glavni trg je po obnovi grd. Nekaj časa je bil zaprt za promet, potem pa so pot na sliki zgoraj zopet odprli in hitro uničili tlak. Jasno, podlaga ni bila dimenzionirana za motorna vozila, ampak pešce. Zato je trg že nekaj časa zaprt, ker obnavljajo tlakovce.


Za primerjavo: podoba Glavnega trga leta 1968 - na sliki levo in desno manjkajo veliko kostanji

Mimogrede, v Ljutomeru imamo tri trge, poleg Glavnega še Starega in Miklošičevega. In dve železniški postaji - ja, dve! In dve reki, kar sem tudi že dokumentirala. Hej, imamo tudi dva parka in dve osnovni šolo (eno s prilagojenim programom). In dve telovadnici ... OK, dosti hvaljenja. Ne, temu se reče lokalni patriotizem, ha,ha.



Dokaz, kako lepe fasade lahko kmalu postanejo grde. Me prav zanima, ali imajo lastniki lokalov dovoljenje za klimatsko napravo.


Obnovljeni tlakovci - bodo zdržali obremenitve avtomobilov?



Če za nekdaj lepe meščanske zgradbe nihče ne skrbi, začnejo propadati. Tako je tudi pri nas, ljudeh.


Letos smo praznovali 200 obletnico rojstva tega velikega jezikoslovca.




Ja, prav imate, poškodovani tlakovci ...
 
Naj na tem mestu napišem nekaj o prometu v majhnih mestih. V evropskih mestih so že najmanj deset let pred nami (empirično) ugotovili, da je zapiranje majhnih mest za promet zelo slabo. Zakaj? Ker začnejo propadati. Trgovine na obrobju mesta nudijo "brezplačna" parkirna mesta, v centrih pa jih je premalo in še plačljiva so. Ljudje (na žalost skupaj z avtomobili) prinesejo v mesto energijo. Če je ni, mesto umre.
 
Zato so mesta morala omiliti parkirni režim in ponavadi so se odločila za brezplačno parkiranje s parkirno uro. Za center Ljutomera, kljub takšni ureditvi, nisem optimistična, ker je enostavno grd, neprijazen, nehuman ...
 
Ko sem se sprehajala po njem, sem podzavestno določala mesta, kjer bi posadila drevesa. Če bi bilo sajenje dreves bolj preprosto, bi organizirala nočno gverilsko akcijo. Potem pa se z drugimi privrženci z verigo priklenila na drevesa, da jih ne bi izkopali. 



Te zunanje električne napeljave me spominjajo na Japonsko. Tam jih imajo zaradi potresov, da jih lažje popravijo. V Ljutomeru pa verjetno zaradi estetike ... Ja, to bo ...


 
Da ne boste mislili, da sem fotografirala fasado zapuščene stavbe. Ne, v njej deluje ena od dveh ljutomerskih gostiln. Hmmm, dveh cerkva pa nimamo ...



Fotografija je nastala v "velikem" parku, kjer je bil 9.8.1868 prvi slovenski tabor. Prišlo je 7.000 ljudi in zahtevalo zedinjeno Slovenijo.


 
Zanimivo pri tej fotografiji je samo to, da sem jo naredila brez stojala - moderni fotoaparati res delajo čudeže.

3 komentarji:

  1. Nisva stalna prebivalca Lotmerka, ampak tja zahajava dokaj pogosto že skoraj 11 let. Z zanimanjem sva si ogledala vašo foto reportažo, ki je zanimiva in poučna. Žal se morava z večino vaših ugotovitev strinjati. Tudi nama je bil zeleni Glavni trg veliko bolj privlačen od današnjega, ki je navadno arhitektonsko skrpucalo. Žal tudi nekatere imenitne stare meščanske zgradbe propadajo, ker pravih meščanov pač ni več. Res je marsikaj drugače, kot je bilo nekdaj. Vse pa vendar ni slabo in grdo. Ponosni smo lahko na dva imenitna parka, kakršnih nimajo niti večja mesta. Vinske terase na Jeruzalemu so svetovna posebnost. Tudi terme Banovci so med vsemi daleč naokoli najbolj domače.
    Seveda pa ne moreva mimo pristnih, gostoljubnih in prijaznih domačinov, ki tudi tujca hitro sprejmejo medse. Kaj bi želeli še več?
    Prijazen pozdrav z Gorenjske,
    Andreja in Stojan.

    OdgovoriIzbriši
  2. Ljutomer nekoč in danes.V spominu so mi ostali drobci podobe Glavnega trga iz leta 1968,ki je bil veliko lepši kot je sedaj!Drevesa,zelenje,klopce....tega manjka.

    OdgovoriIzbriši
  3. Andreja in Stojan: dobrodošla še naprej v Prlekiji. Sem pa v prispevku kritizirala izključno center mesta, vse ostale atrakcije, ki so v okolici Ljutomera, so še vedno lepe in vredne obiska.

    OdgovoriIzbriši