S čim si služim denar

petek, 23. oktober 2009

Zdravje: Laneno olje & Co

Ruth Podgornik Reš me je prosila, naj nekaj napišem o lanenem olju. Njena želja se pokriva z izidom knjig, ki jih je napisala dr. Johanna Budwig in izdala založba Orbis. Ravno danes sem naročila 10 kompletov (notri so tri knjige) za ordinacijo in toplo jih v branje priporočam tudi vam.
Knjige - avtorica dr. Johanna Budwig (niso namenjene samo obolelim za rakom):

- Rak Problem in rešitve (118 strani)
- Oljno proteinska kuharica (191 strani)
- Laneno olje, resnična pomoč pri artritisu, srčnem infarktu, raku (84 strani)

Johanna Budwig je morala biti izjemna ženska. Že pred 50 leti je začela raziskovati o pomenu maščobnih kislin za naše zdravje. Dokaj hitro je ugotovila, da so transmaščobne kisline zelo škodljive. In da so edine dobre maščobe tiste, ki so nepredelane. Nasičenih maščobnih kislin (največ jih je v mesu in drugih beljakovinah) pojemo dovolj, nenasičenih pa ne; še posebej omega 3 maščobne kisline iz nenasičenih maščobnih kislin manjkajo sodobnim homo sapiensom.

Ob razmišljanju, kaj naj napišem o oljih, sem se spomnila na folije, ki jih je Dominik uporabljal pri predavanjih.


Naše telo potrebuje nasičene in nenasičene maščobne kisline. Nasičene so na primer tiste, ki jih najdemo v maslu, masti in maščobi v mesu (se na hladnem hitro strdijo in na toplem hitro zmehčajo). Živali, ki se prosto pasejo in so zdrave, nam dajo tudi nenasičene maščobne kisline. Torej je maščoba živalskega izvora tako dobra, kot je zdrava žival iz katere jo dobimo. In obratno: nezdrave živali dajo nezdrave maščobe.

Enkrat nenasičene maščobne kisline najdemo predvsem v olivnem olju. Vendar to niso esencialne maščobne kisline - torej jih lahko naše telo pridobi tudi iz drugih virov. Kot boste kasneje videli, olivno olje ni najbolj zdravo olje oz. ni olje, ki bi ga največ potrebovali. Če pa mi še kdo pove, da na olivnem olju peče in cvre, bi ga najraje potegnila za ušesa in poslala na izobraževanje. Svetovno znani kuharji, kot je Jamie Oliver, niso nobena izjema.

Razlago te folije boste lahko izčrpno prebrali v knjigah dr. Budwig, jaz bom kratka. Ker so nenasičene maščobne kisline kemično nestabilne, se pri obdelavi (temperatura, druge snovi) spremenijo. Nastanejo t.i. trans maščobne kisline (cis je naravna oblika maščobnih kislin). Najdemo jih v vseh predelanih oljih, ki so tudi pri sobni temperaturi v trdi obliki (na primer v margarinah) in seveda v cenenih oljih ter ocvrti hrani.


Potrebujemo torej čim več nenasičenih maščobnih kislin v naravni cis obliki (najdemo jih v hladno stisnjenih, nepredelanih oljih) in s čim več omega 3 maščobnih kislin. Sončnično olje ima veliko nenasičenih maščobnih kislin, vendar zelo malo omega 3. Zmagovalec je laneno olje.

Ste si pogledali podatke za olivno olje? Kdaj pa kdaj ga uporabite kot začimbo, za vsakdanjo uporabo in ohranjanje zdravja pa uporabite druga olja, ki imajo boljše lastnosti.

Zaradi visokega deleža nasičenih maščobnih kislin so za cvrenje in pečenje zelo priporočiljiva olja iz palmovih jedrc in kokosova maščoba. Vendar, ne pozabite obroka, ko je že skuhan, začiniti še z žlico olja, ki vsebuje nenasičene maščobne kisline.


Od živalskih beljakovin je največ dobrih maščob v lososu, ampak samo v divjem. Gojenih se zaradi zdravja skoraj ne splača jesti. Kako velika pa je razlika med govedino s pašnika in iz hleva!

Najpomembnejša pa je kakovost olja oziroma že kakovost semen za stiskanje olja. S semeni se v bistvu vse začne. Lastnik oljarne, kjer mi kupujemo olja, pravi, da je kakovostna semena vedno težje dobiti. Seveda so njegove zahteve zelo stroge in semena kontrolira še preden jih začnejo stiskati. Če je v njem preveč pesticidov ali plesni, jih zavrne.

Še bolj strogi so pri stiskanju olj. Res pazijo, da ne presežejo "zdravih" temperatur. Pri približno 55 stopinjah se namreč uničijo vitamini in encimi, pri 70-80 stopinjah pa bioflavonoidi. Če se olje ali semena segrejejo nad 150 stopinj, nastanejo trans maščobne kisline.

Pri oljih vam nalepka bio ali eko ne bo pomagala. Prav tako oznaka ekstra deviško olje ali hladno stiskano olje ne. Zakaj?

Ker se med stiskanjem, zaradi trenja med zrni, semena segrejejo. Tudi, če jih samo "hladno" stiskajo, se olje in semena segrejejo na 80 do 90 stopinj. Nekatera semena celo na 120 do 130 stopinj. Kadar pa semena med stiskanjem segrevajo (ali pražijo), temperature okrog 300 stopinj niso nobena redkost. Segrevajo jih seveda zato, da je izkoristek večji, pri tem pa bio olja niso nobena izjema. Če piše na olju hladno stiskano, je vsaj velika verjetnost, da ne vsebuje trans maščobnih kislin.

V "naši" oljarni naredijo drugače: ko ima olje višjo temperaturo kot so jo imela zrna v naravi(!), prekinejo stiskanje in počakajo, da se masa ohladi. Najvišja temperatura pri vseh oljih je 42 stopinj. Seveda je takšno stiskanje počasno in izkoristek manjši, da o cenah za olje ne govorimo.


Pridelava olja je zopet ena takšna tema, ki te čisto šokira, ko izveš, kaj vse delajo s "tekočim zlatom" preden pride v trgovine. Seveda, mora biti obstojno in preživete vsa temperaturna nihanja od predelave do kupčevega doma. In tudi po večmesečnem osvetljevanju v trgovini mora ohraniti okus in kakovost. Zato olje po stiskanju obdelajo na zelo različne načine (mu dodajajo in odvzemajo snovi), samo da so kupci (trgovci) zadovoljni.

Laneno olje, ki ga boste našli v naši spletni trgovini Avita, vam zelo priporočam, saj zadostuje vsem kriterijem, ki sem jih prej omenila. V oljarni imajo tudi druga olja, na primer olivno, iz zemeljskih oreškov in repičino, ki sta izredno dobra za vsakdanje kuhanje. Makovo olje je dobro za spanje, olje iz pšeničnih kalčkov je bogato z vitaminom E in pri vnetjih (atroza, artritis, migrena), olje iz črne kumine krepi imunski sistem.

V spletni trgovini jih ne tržimo, če pa kdo želi, jih bom samo za vas, bralce bloga, naročila.

10 komentarjev:

  1. Pozdravljena - čestitam vam za objavljene prispevke na blogu in vaši internet strani - takole nas na prijeten in zanimiv način izobražujete - res hvala vam lepa.
    Me je pa presenetilo tole z olivnim oljem - bom to upoštevala pri pripravi domače prehrane. Zanima me pa kako je s sezamovim oljem - za prehrano in za nego.
    Za vas odgovor se vam zahvaljujem in vam želim vse lepo.
    Marjana

    OdgovoriIzbriši
  2. Pozdravljena - res je koristen tale blog - super zadeva! čestitke!
    imam eno vprašanje:imam sina starega 10 mesecev in me zanima kdaj lahko začnem dodajat laneno olje. Imava nekaj težavic,ima izredno suho kožo že od rojstva na obrazu,tako,da ima tudi kar nekaj ekcemov.Je tudi že vaše prebiotike in se zdravi z bioresonančno terapijo.Ker poznam blagodejne učinke tudi aloe vere sem mu imela namen dati tudi to.Če imate kakršnekoli izkušnje tudi s tem se priporočam za nasvet.
    Hvala in lep dan,Gordana

    OdgovoriIzbriši
  3. Marjana:
    Hvala za pohvale, delitev znanja je bil moj osnovni motiv za pisanje bloga. Sezamovo olje vsebuje približno 60% večkrat nenasičenih maščobnih kislin, vendar nobenih omega 3. So še torej boljša olja za uživanje.

    Gordana:
    Laneno olje lahko dobi tudi dojenček, vendar ne pretiravajte s količino.

    Za nego kože pa olja niso primerna. Koža potrebuje vlago, ne maščobo. Zdrava koža se sama masti, pri bolni pa je ta funkcija motena. Tudi pri zakisanosti in glivicah se koža ne masti in je suha. Kaj natanko bi vašemu sinu koristilo za vlaženje kože, naj testira vaš terapevt, ali je to aloe vera (konkretni izdelek).

    OdgovoriIzbriši
  4. Čemu tukaj ni omenjeno konopljino olje?

    OdgovoriIzbriši
  5. Večkrat omenite druga boljša olja, ki so boljša kot olivna in sezamova, za laneno že vemo in hvala za tako lepp prispevek, zanima pa me katera so še ta ostala?

    OdgovoriIzbriši
  6. Tatjana: Odvisno, za kaj bi olja radi uporabljali. Za pečenje in cvrenje je najboljša koksova maščoba, tudi pogojno arašidovo in repičino olje (če nista že gensko zmanipulirana). Kot dodatek k hrani je najboljše laneno olje (veliko omega 3 maščobnih kislin) in olje iz pšeničnih kalčkov (veliko vitamina E).

    Vsa ostala olja so pa bolj za gurmanski užitek. Seveda obstajajo številna druga olja, ki so zdravilna, vendar jih je težko dobiti ali pa so zelo neobstojna.

    LP
    Helena

    OdgovoriIzbriši
  7. Vprašanje je že bilo postavljeno, pa nisem zaznal odgovora. Kaj pa KONOPLJINO olje. Za KONOPLJINO olje trdijo da ima veliko omega 3 maščob. Tukaj pa niti besede o njem. ZAKAJ? Ga ne poznate ali ni čisto res kar mu pripisujejo tisti, ki ga hvalijo.

    Lepa hvala za odgovor.
    Matej Pokoren

    OdgovoriIzbriši
  8. Matej: konopljino olje ima od 14 do 16% omega 3 maščobnih kislin, laneno olje od 55 do 60%. Ker imajo nekatera olja samo 1% omega 3 maščobnih kislin, je konopljino olje tudi v redu. Zmagovalec pa je še vedno laneno olje. Seveda je, kot vedno, pomembno, kakšna so semena in kako je olje stisnjeno.

    LP
    Helena

    OdgovoriIzbriši
  9. Ko govorimo o koristih Omega3 maščob treba gledat predvsem DHA/EPA ne pa ALA, ker se zelo slabo (0-5% moški, nekaj več pri ženskah) pretvarjajo v DHA/EPA.

    Torej 100g lanenega olja ima res lahko 60g (na 100g) Omega 3 toda 50 gramov od tega je ALA in ne DHA/EPA.

    OdgovoriIzbriši
  10. LEp pozdrav!
    Zanima me, če lanena olja z BIO certifikatom izdelujejo iz semen, ki ne vsebujejo pesticidov? Ali je razlika v vsebnosti omega 3 maščobnih kislinah pri hladno stiskanih oljh glede na stopinje, pri katerih so stiskana (če je drugačna vsebnost le-teh)
    Kakšno mnenje imate o zlatem lanenem semenu?
    Najlepša hvala za odgovor,
    Tjaša

    OdgovoriIzbriši