S čim si služim denar

petek, 8. november 2024

Novembra na ranču - novosti

Kar nekaj mesecev je minilo od zanje objave. Upravičeno nisem imela časa, saj sem na ranču gostila različne mojstre. Eni so bili boljši, drugi pa malo slabši ... 

Najslabšega mojstra (iz Ljubljane) sem dobila na koncu, zato bo nadstrešek na terasi dokončal drug mojster (iz Sevnice). Bili so tudi drugi večji in manjši problemi, ampak letošnji cilj je izpolnjen in dobila sem novo fasado (pa še nova okna in vrata v kletnih prostorih, drenažo okrog hiše, popravljeno električno napeljavo ...).

Čez poletje smo s pomočniki pridno zalivali spomladi posajene rastline (od jagodičevja do grmov in dreves). Oktobra pa sem končno uresničila zame pomemben projekt: dvignjene grede iz škarpnikov.

Moja zemlja je zanič, zato je bilo že od začetka jasno, da bom imela dvignjene grede. Imam že eno iz lesa, ter štiri iz betonskih škarpnikov; pride še pet lesenih dvignjenih gred. Zanimivo bo opazovati, ali bom lahko tudi poleti v škarpnike posadila npr. začimbe, ali pa bo enostavno prevroče. 

Naj se pohvalim, da sem vse škarpnike, razen prve vrste, sama zložila in napolnila z zemljo.  Prav tako sem sama napolnila dvignjene grede (notranje dimenzije približno 1 x 2 metra, višina 40 cm) z vejicami, listjem, kompostom in svojo mešanico zemlje. Kombinirala sem svojo ilovnato zemljo, s kupljenim kompostom, peskom in miskantusom (posušeno travo). V vsako gredo sem morala dati 800 litrov materiala, skupaj 3,2 kubična metra. 

Zaenkrat dobro kaže, vse lepo raste oz. je hitro vskalilo. Loke sem naredila iz alkaten cevi za vodovod, grede pa so sedaj že pokrite z arricover mrežo. V društvu Samooskrbni imajo nekateri člani zelo dobre izkušnje s to mrežo.

Grah bom rezala kot kalčke, solate sem verjetno posadila pregosto. V zemlji je tudi čebula in seme azijske zelenjave, pa motovilec. Najbolj pomembno mi je bilo, da testiram grede pozimi, na 420 n.m., in da niso prazne.  

Seveda sem ranč fotografirala v megli; ko je sonce, se na kmetih dela ... 


Zvesti bralci bloga vedo, da so to "rogljički", ki so nastali iz viška zemlje, ko smo delali novo cesto. Služijo zadrževanju vode na parceli. Odlično delujejo. Letos je na njih zrasla trava, ki jo uporabljam kot zastirko in za proizvodnjo humusa, saj je ta zemlja zelo revna in ilovnata. Ko bo čas, jo bom prekrila in zatrla plevel ter posadila okrasne in hranilne rastline. 


Pogled proti hiši, z nedokončanim nadstreškom. V prvem delu slike so na novo posajeni ruji, ki bodo zrasli 3 x 3 metre in delali senco, hkrati pa optično razdelili okrasni in uporabni del vrta.


Lopa, ki ji še manjka malo barvnih poudarkov, odlično služi kot skladišče za orodje. Naslednje leto bom tudi uredila zbiranje vode s strehe ute, kar je bil moj največji motiv za njeno izgradnjo. Ob cesti sem posadila različna hitro rastoča drevesa in grme, kot je topol in vrba, vmes pa sedaj še maline.


Navdušena sem nad jedilnim grozdjem, ki je odporno na bolezni. Letos sem posadila dve trsni sadiki sorti Nero in Georg, ki sta imeli vsaka tri grozde. Okrog brajd bom posadila še štiri sadike. Pod brajdo bom postavila ležalnik, da se bom odpočila med delom na vrtu ... 


Del z jagodičevjem: spredaj so jagode in maline, v ozadju ameriške borovnice, saj imam v originalu zemljo s kislim pH.


Nove dvignjene grede iz betonskih škarpnikov. Optično jih bom polepšala naslednje leto, najprej je na vrsti testiranje in merjenje temperature.



V škarpnike bom posadila zelišča (na južno stran) in jagode (na severno). Nad grede pride še lesena konstrukcija za senčilno mrežo.


Vrste z drevesi in grmi (ki jih lahko zelo dobro obrezujemo) služijo tudi kot zaščita pred mrzlim vetrom.



Ko je mrzlo, je moj kuža Lui najraje v hiši, pred IR pečko. Tudi jaz ...